d’OPERA L20 2S R2
Egenskaper:
- Öppen trappa med dubbel stålkonstruktion i modern Z-form
- Individuellt valbar stegbredd mellan 60 cm och 100 cm
- Pulverlackerade metalldelar i svart, grått, vitt eller brons
- 40 mm tjocka trappsteg i bokträ med halkfri borstyta
- Räcke av metallstänger, valfritt med trä- eller plasträcke
- Högkvalitativ epoxipulverbeläggning för hållbara metallytor
- CE-certifierad (ETA 13/0868)
Märke: d’OPERA (IT)
Leveranstid: 3–4 veckor
Prisintervall: 1.050,00 € till 5.110,00 €
Konfigurerbar trappa L20 GL 2S R2
Den öppna trappan med dubbel sidostruktur på trappstegen kombinerar elegant olika material och skapar en estetisk, stabil och lättmonterad lösning.
Den är idealisk för inomhusbruk och smälter harmoniskt in i vilket rum som helst tack vare sina rena linjer. Alla element i trappan, liksom färgschemat, är utformade för att betona produktens unika stil.
Strukturen
Den bärande konstruktionen består av en dubbel stålkonstruktion med modulära element fästa på sidorna av trappstegen, enligt den karakteristiska Z-formen.
Stegen
Trappstegen är gjorda av 40 mm tjockt laminerat bokträ med avfasade kanter.
Räcket
Räcket är gjort av metallrörsstänger. Räcket och de anslutande elementen är antingen gjorda av plast i färger för att matcha strukturen eller av bokträ i färger som matchar trappstegen.
Metallbehandling
Alla metallelement är belagda med högkvalitativt epoxipulver.
Träbehandling
Träytorna behandlas med en kombination av vaxer och naturliga oljor (”NATURAL OIL”) och finns i fyra färgvarianter – den optimala lösningen för långvariga mönster.
Stegens ytor
Trappstegen har en unik halkskyddsyta ”BRUSH”, certifierad enligt ministerdekret nr 236 av 14/06/1989.
Certifiering
CE-certifierad produkt med europeiskt tekniskt godkännande (för trappor upp till 16 steg), ETA 13/0868.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Material Stufen | Bok – Ek, Bok – Sten, Bok – Valnöt, Bok – Wenge |
| Ledstång | Trä, PVC |
| Farbe Konstruktion | Brons, Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 10 steg / 11 lutningar för 198 – 242 cm, 11 steg / 12 lutningar för 216–264 cm, 12 steg / 13 lutningar för 234–286 cm, 13 steg / 14 lutningar för 252–308 cm, 14 steg / 15 lutningar för 270 – 330 cm, 15 steg / 16 lutningar för 288 – 352 cm, 16 steg / 17 lutningar för 306 – 374 cm, 17 steg / 18 lutningar för 324 – 396 cm, 18 steg / 19 lutningar för 342 – 418 cm, 4 steg / 5 lutningar för 90–110 cm, 5 steg / 6 lutningar för 108 – 132 cm, 6 steg / 7 lutningar för 126 – 154 cm, 7 steg / 8 lutningar för 144 – 176 cm, 8 steg / 9 lutningar för 162 – 198 cm, 9 steg / 10 lutningar för 180 – 220 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 418 cm |
| Stufenbreite | 60 – 79 cm, 80 – 100 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 – 79 cm, 80 – 100 cm |
| Djup i framförandet | 22 – 28 cm |
| Treppengeländer | Enkelsidig med PVC-ledstång, Enkelsidig med träräcke, Utan trappräcke |

























