SPIRAL SMART
Egenskaber:
- Takket være solide trætrapper og sikre stanggelændere er den særligt velegnet til familier
- Trin findes i fire varianter: bøg, valnød, eg og hvid
- Metaldele pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Håndlænder lavet af højkvalitets PVC
- Fire diametre: 100, 120, 140 og 160 cm
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.300,00 € til 2.300,00 €
Beskrivelse:
Med sin ret enkle form er den en ægte allrounder og passer perfekt ind i ethvert rumbillede. Spiral Smart er særligt velegnet til familier med børn og kæledyr – takket være de solide trætrin og de tæt placerede rækværkstænger muliggør den sikker op- og nedstigning for hele familien.
Fleksibelt design:
Spiral Smart spiraltrappen fås i fire forskellige størrelser. Diameteren kan være 100, 120, 140 eller 160 cm. Men Spiral Smart tilbyder også et bredt udvalg af designmuligheder visuelt. Trinene er lavet af enten eg eller bøgetræ. Bøgetrinene fås også i en mørkere valnøddefarvet eller farvet hvid. Metaldelene af trappen og gelænderet, lavet af højkvalitets PVC, kan vælges i enten sort, grå eller hvid. Så du kan få din trappe samlet individuelt, så den helt sikkert passer til din indretningsstil.
Bæredygtig anvendelse:
Træet til trinene på alle Minka-trapper stammer fra europæiske skove og pakkes sammen med resten af delene i Østrig. Metalelementerne er overfladebehandlet med en højkvalitets Minka-pulverbelægning og er derfor ekstremt modstandsdygtige over for ridser og anden slid. Så du kan være sikker på, at du vil nyde din Spiral Smart spiraltrappe i lang tid.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Bøg, Bøg – Hvid, Bøg – Valnød, Eg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 100 cm, 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm, 14 trin + platform op til 352,5 cm |
| Maksimal gulvhøjde | Op til 352,5 cm |
| Loftsåbning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 30,2°, 26,2°, 22,2° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Konfiguration_Venezia-Spiral_100 cm
Konfiguration_Venezia-Spiral_120 cm
Konfiguration_Venezia-Spiral_140 cm






