SUONO
Egenskaber:
- Pladsbesparende spiraltrappe med stilfuldt rækværk
- Ideelt egnet til loftsumbygninger eller loftsrenoveringer
- Sambatrin lavet af massivt bøgetræ
- Spindel og gelænder pulverlakeret i grå, sort eller hvid
- To størrelsesmuligheder, der passer til loftsåbninger på 120×68 eller 140×78 cm
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 800,00 € til 1.300,00 €
Beskrivelse:
Hvis du leder efter en spiraltrappe, der sparer så meget plads som muligt, er Suono et godt valg. Den kan installeres selv i meget små loftsåbninger. Det gør det til den perfekte løsning til at ombygge eller renovere lofter. Suono er ikke kun praktisk, men ser også godt ud. De trætrin og det stilfulde gelænder skaber et ekstraordinært look, der fremhæver ethvert opholdsrum.
Fleksibelt design:
Suono fås i to forskellige størrelser. Den mindre version er egnet til loftsåbninger med en vidning på 120×68 cm. Den større version kan indsættes i en åbning på 140×78 cm. Spindlen og rækværket er dækket med en højkvalitets pulverlakering. Dette kan være sort, hvidt eller gråt, alt efter hvad du foretrækker. Trinene er lavet af bøgetræ af høj kvalitet.
Bæredygtig anvendelse:
Som alle Minka-trapper produceres Suono i Østrig i overensstemmelse med de højeste kvalitets- og sikkerhedsstandarder. Den metalramme og trappetrinene på Suono er kendetegnet ved en høj grad af stabilitet og muliggør en sikker vej til toppen på lang sigt. Derfor er Suono en fremragende måde at erstatte de udtrækkelige lofttrapper med en permanent tilgængelig løsning.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Bøg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin op til 305,5 cm, 13 trin op til 329 cm, 14 trin op til 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Deckenöffnung | 120 x 68 cm, 140 x 78 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 190-235 mm |
| Dybde af optræden | 9,6-15,4 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 50,8 cm, 60,9 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 90 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
































































