SUONO
Features:
- Space-saving spiral staircase with chic step railing
- Ideally suited for attic conversions or attic renovations
- Samba steps made of solid beech wood
- Spindle and railing powder-coated in grey, black or white
- Two size options suitable for ceiling openings measuring 120×68 or 140×78 cm
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 800,00 € through 1.300,00 €
Description:
If you are looking for a spiral staircase that saves as much space as possible, the Suono is a good choice. It can be installed even in very small ceiling openings. This makes it the perfect solution for converting or renovating attics. The Suono is not only practical, but also looks good. The wooden steps and chic step railing create an extraordinary look that enhances any living space.
Flexible Design:
The Suono is available in two different sizes. The smaller version is suitable for ceiling openings measuring 120×68 cm. The larger version can be inserted into an opening of 140×78 cm. The spindle and railing are covered with a high-quality powder coating. This can be in black, white or grey, depending on your preference. The steps are made of high-quality beech wood.
Sustainable use:
Like all Minka stairs, the Suono is produced in Austria in compliance with the highest quality and safety standards. The metal framework and the steps of the Suono are characterized by a high degree of stability and enable a safe way to the top in the long term. Thus, the Suono is a great way to replace retractable loft stairs with a permanently accessible solution.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 305.5 cm, 13 steps up to 329 cm, 14 steps up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Deckenöffnung | 120 x 68 cm, 140 x 78 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 9.6-15.4 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 50,8 cm, 60,9 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 90 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
































































