PARIS
Features:
- Exceptional appearance thanks to elegant step railing
- Good price-performance ratio thanks to smaller color and size selection
- 35 mm thick steps made of solid beech wood with high-quality lacquer finish
- Metal parts powder-coated in black, grey or white
- Diameter: 140 cm
- Maximum floor height: 329 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.050,00 € through 1.450,00 €
Description:
The Paris spiral staircase is a real eye-catcher in any living room thanks to the noble step railing. At the same time, it is the ideal choice for those who value value for money. The Paris is one of the cheaper models from Minka. The reason for this is a smaller selection of colors and sizes.
Flexible Design:
The Paris staircase has a diameter of 140 cm, which can be used in many living spaces. The steps are made of solid beech wood and are covered with a high-quality lacquer, so that the surface shimmers slightly. On the other hand, there is a choice of metal colors: Here you can choose between matte black, gray or white.
Sustainable use:
The beech wood for the steps comes from Europe. The metal parts are produced by Minka in Austria and surface finished in its own powder coating department. Thanks to the high-quality materials, good quality of the product and a long service life are guaranteed.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 140 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 11 steps + platform up to 282 cm, 12 steps + platform up to 305.5 cm, 13 steps + platform up to 329 cm |
| Ceiling opening | Min. 145 x 140 cm |
| Slope height per step | 19.0 – 23.5 cm |
| Depth of performance | 17.2 cm |
| Rotation angle per stage | 22° |
| Platform width | 75 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Einbauanleitung_ParisKonfigurationen_Paris-Berlin_140 cm
Assembly Video






