MILANO
Features:
- Timeless elegance thanks to particularly flat steps
- Perfect for minimalist and modern living styles
- Metal steps and railings powder-coated in black, grey or white
- No risk of slipping due to slightly roughened steps
- Comfortable handrail made of continuous PVC
- Available in three diameters: 120, 140 or 160 cm
- Maximum room height: 346.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.800,00 € through 2.600,00 €
Description:
Timeless elegance for your home is available with the Milano spiral staircase from Minka. The flat metal steps, together with the lower chord railing, create a minimalist and modern look. With black, white and grey colour options, the Milano spiral staircase is a visual highlight that fits perfectly into any room design.
Flexible Design:
The Milano spiral staircase is available in three colour variants: plain white, modern grey and deep black. With a diameter of 120, 140 or 160 cm, it is suitable for various ceiling openings. But it is also the ideal choice for climbing galleries. Like all Minka spiral staircases, the Milano can also be mounted clockwise or right-turning. The continuous handrail made of high-quality PVC ensures a pleasant feel when ascending and descending.
Sustainable use:
The metal of the Milano spiral staircase is high-quality powder-coated. This makes it resistant to scratches and other environmental influences. The steps are very slightly roughened – so there is definitely no risk of slipping when climbing up and down the stairs. This makes the Milano the ideal choice for families who value design, safety and durability.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 300.3 cm, 13 steps + platform up to 323.4 cm, 14 steps + platform up to 346.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Ceiling opening | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Slope height per step | 210-231 mm |
| Depth of performance | 21 cm, 23.6 cm, 24.4 cm |
| Rotation angle per stage | 29°, 25°, 22° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 12 mm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Einbauanleitung_MilanoKonfigurationen_Milano-Portofino_120 cm
Konfigurationen_Milano-Portofino_140 cm






