QUATRO
Features:
- Innovative and modern design in industrial chic
- Striking metal parts combined with gently curved wooden steps
- High-quality lacquered wood in beech or beech stained on walnut
- Powder-coated metal parts in black, gray or white
- Handrail made of lacquered real wood
- Maximum floor height: 321 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.050,00 € through 1.550,00 €
Description:
The Quatro space-saving staircase from Minka impresses with an innovative design in industrial chic. Striking metal parts combined with gently curved wooden steps make up the modern look of the Quatro space-saving staircase. The handrail made of solid real wood nestles comfortably in the hand and makes climbing stairs a real pleasure.
Flexible Design:
Like all Minka stairs, the Quatro can be flexibly adapted to your needs. For the wood of the steps and the handrail, you can choose between beech or a slightly darker walnut look. The metal parts are either in striking black or in more discreet gray or white. This allows you to create an individual look according to your wishes.
Sustainable use:
The wood of the Quatro space-saving staircase has a high-quality lacquer finish – this ensures a slight shine and a long service life. With its own powder coating department, Minka ensures a high-quality finish of the metal parts. All materials of the Minka stairs come from Europe and are characterized by a high level of sustainability.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Straight |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Center spar | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | Lacquered beech or stained beech on walnut |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 steps up to 298 cm, 14 steps up to 321 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 321 cm |
| Treppengeländer | Single-sided, Two-sided |
| Deckenöffnung | 167,5 x 65 cm |
| Slope height per step | 19.0-23.0 cm |
| Depth of performance | 21.0 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Railing height | 90 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |



























