SPIRAL WOOD
Features:
- Stable spiral staircase with steps and handrail made of lacquered solid wood
- Four wood variants for the steps: beech, walnut, oak and white
- Rod railing and spindle made of powder-coated steel
- Metal parts available in three different colors: black, gray and white
- Three possible diameters: 120, 140 or 160 cm
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.335,00 € through 2.635,00 €
Description:
A steel frame combined with 35 mm thick steps and a handrail made of real solid wood – the Spiral Wood spiral staircase is second to none in terms of stability. The pole railing provides additional safety when climbing stairs. This makes the Spiral Wood the ideal choice for families.
Flexible Design:
With the Spiral Wood spiral staircase, the personalisation options are particularly extensive. The wood of the steps and the handrail can be chosen in four different shades: beech, stained beech on walnut, oak and white stained. Depending on the type of wood, the metal parts can be powder-coated in black, grey or white.
But the Spiral Wood also offers a choice of size – depending on the available space, you can choose a diameter of 120, 140 or 160 cm. A total of 36 different configurations are possible.
Sustainable use:
The wood of the steps and the handrail are covered with a high-quality varnish. In the case of metal parts, powder coating ensures a long service life of the materials. As a result, the Spiral Wood spiral staircase can withstand scratches and other wear and tear for a long time.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut, Beech – White, Oak |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | Beech, oak, stained beech on walnut or stained white beech |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 305.5 cm, 13 steps + platform up to 329 cm, 14 steps + platform up to 352.5 cm |
| Maximum Floor Height | Up to 352.5 cm |
| Ceiling opening | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Slope height per step | 19.0 – 23.5 cm |
| Depth of performance | 21.0 cm, 23.6 cm, 24.4 cm |
| Rotation angle per stage | 30,2°, 26,2°, 22,2° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Konfiguration_Venezia-Spiral_120 cm
Konfiguration_Venezia-Spiral_140 cm




































