BERLIN
Egenskaber:
- Enkelt og ligetil design
- Særligt sikker at bruge takket være solide bjælker og rækværkstænger
- Trin i lakeret bøgetræ
- Metaldele pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Diameter 120 eller 140 cm tilgængelig
- Maksimal gulvhøjde: 329 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.050,00 € til 1.650,00 €
Beskrivelse:
Berlin-spiraltrappen fra Minka overbeviser med sit enkle, men samtidig elegante design. Kombinationen af lige trætrin og lige rækværkstænger resulterer i et harmonisk samlet udtryk, der visuelt fremhæver ethvert rum. Men Berlins spiraltrappe er ikke kun visuelt imponerende – takket være den stabile grundramme og gelænderet er sikker brug altid garanteret.
Fleksibelt design:
Berlins trin er lavet af lakeret bøgetræ, metaldelene er af pulverlakeret stål, og gelænderet er lavet af PVC af høj kvalitet. Spindlen og rækværket kan leveres i sort, grå eller hvid, alt efter din præference. Med hensyn til størrelse kan du også frit vælge mellem en diameter på 120 cm og 140 cm. Så du vil helt sikkert finde den rette kombination til din individuelle boligsituation.
Bæredygtig anvendelse:
Som alle Minka-trapper produceres Berlin-spiraltrappen i Østrig. Minka leverer komponenterne fra europæiske lande, hvilket sikrer højere kvalitet og bæredygtighed af produkterne. På grund af malingen af trinene og pulverlakeringen af metaldelene er Berlin også ekstremt modstandsdygtig over for slid. Så du vil helt sikkert nyde denne trappe i lang tid.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Bøg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC i grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 11 trin + platform op til 282 cm, 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm |
| Loftsåbning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 18,0 cm, 17,2 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 26°, 22° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 50 cm, 60 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_BerlinKonfigurationen_Paris-Berlin_120 cm


























