PARIS
Egenskaber:
- Enestående udseende takket være elegant tringelænder
- Godt pris-ydelsesforhold takket være mindre farve- og størrelsesudvalg
- 35 mm tykke trin lavet af massivt bøgetræ med lakfinish af høj kvalitet
- Metaldele pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Diameter: 140 cm
- Maksimal gulvhøjde: 329 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.050,00 € til 1.450,00 €
Beskrivelse:
Paris’ spiraltrappe er et ægte blikfang i enhver stue takket være det ædle tringelænder. Samtidig er det det ideelle valg for dem, der værdsætter værdi for pengene. Paris er en af de billigere modeller fra Minka. Årsagen til dette er et mindre udvalg af farver og størrelser.
Fleksibelt design:
Paris-trappen har en diameter på 140 cm, som kan bruges i mange beboelsesrum. Trinene er lavet af massivt bøgetræ og er dækket med en lak af høj kvalitet, så overfladen skinner let. På den anden side er der et valg mellem metalfarver: Her kan du vælge mellem mat sort, grå eller hvid.
Bæredygtig anvendelse:
Bøgetræet til trappen stammer fra Europa. Metaldelene produceres af Minka i Østrig og overfladebehandles i deres egen pulverlakeringsafdeling. Takket være materialer af høj kvalitet er god kvalitet af produktet og en lang levetid garanteret.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Bøg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC i grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 140 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 11 trin + platform op til 282 cm, 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm |
| Loftsåbning | Min. 145 x 140 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 17,2 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 22° |
| Perronbredde | 75 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_ParisKonfigurationen_Paris-Berlin_140 cm
Samlingsvideo






