COMFORT TOP
Features:
- Thanks to its elegant and simple design, it is suitable for all furnishing styles
- Safe and comfortable mounting and dismounting via straight steps
- High-quality lacquered wood in beech and beech stained on walnut
- Powder-coated metal parts in black, grey and white
- Comfortable PVC handrail
- Maximum floor height: 360 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.500,00 € through 2.350,00 €
Description:
With the Comfort Top space-saving staircase, Minka offers a true all-rounder that perfectly complements any furnishing style with its elegant and simple shape. Thanks to its straight steps, the Comfort Top staircase is literally top in terms of safety and comfort.
Flexible Design:
The Minka Comfort Top gets by with very little space and adapts perfectly to any room situation. Its slim and slightly rounded metal base frame makes the Comfort Top an elegant accessory for your home. The Comfort Top also offers various colour options: The wood is available in beech and stained beech on walnut. For the metal parts, you can choose between the colors black, gray and white. The same applies to the handrail made of high-quality PVC, which is comfortable to hold and allows for even safer stair climbing.
Sustainable use:
The Comfort Top staircase is made of lacquered wood and powder-coated metal parts. The materials are extremely resistant and are characterized by a very long service life. In addition, all components of the Minka stairs come from Europe, which gives great advantages not only in terms of quality, but also in terms of sustainability.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Straight |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Center spar | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 312 cm, 13 steps up to 336 cm, 14 steps up to 360 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 360 cm |
| Deckenöffnung | 203 x 85 cm |
| Treppengeländer | Single-sided, Two-sided |
| Slope height per step | 18.5-24.0 cm |
| Depth of performance | 20 cm |
| Stufenbreite | 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 80 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing height | 90 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |





















