SPINO ZINC SMART
Features:
- Dynamic spiral staircase for outdoor use
- Indoor use also possible
- Steps with knobs enable safe climbing of stairs
- Railing with stainless steel beams and handrail made of high-quality PVC
- Available in four diameters: 120, 140, 160 or 180 cm
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.700,00 € through 2.700,00 €
Description:
If you are looking for a dynamic spiral staircase for outdoor use, the Spino Zink Smart is a very good choice. The studded steps allow you to reach terraces, raised entrances or higher floors quickly, pleasantly and safely. The galvanized railing is given a modern touch by the stainless steel beams and the handrail made of high-quality PVC.
Flexible Design:
The Spino Zink Smart outdoor staircase is available in four different diameters. Depending on how much space you have available, you can choose between 120, 140, 160 and 180 cm. The maximum floor height of this external staircase is just over three metres. However, the Spino Zink Smart is also suitable for lower floors. To do this, simply omit individual steps or adjust the slope per step individually.
Sustainable use:
Thanks to the galvanization of all steel parts, the Spino Zink Smart spiral staircase is safe from all kinds of environmental influences. The stainless steel beams and the handrail made of high-quality PVC also effortlessly defy wind and weather. So you can enjoy climbing stairs in the long term.
| Scope of application | Exterior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Galvanized steel |
| Spindle tube | Galvanized steel |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | PVC |
| Farbe Konstruktion | Galvanized |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 305.5 cm, 13 steps + platform up to 329 cm, 14 steps + platform up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Ceiling opening | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm, 185 x 180 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 19.6 cm, 21.3 cm, 22.3 cm, 23.3 cm |
| Rotation angle per stage | 29,6°, 25°, 21,9°, 19,4° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Step Strength | 3 mm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Einbauanleitung_Spino Zinc Smart
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm
Assembly Video






