SPINO ZINC COLOR
Features:
- Modern outdoor staircase as an eye-catcher in every garden
- Double protection of the parts: Galvanized and powder-coated
- Three color options: black, anthracite or white
- Stainless steel lower chords, handrail made of robust PVC
- Available in four diameters: 120, 140, 160 or 180 cm
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.800,00 € through 2.800,00 €
Description:
The outdoor staircase Spino Zink Color is a real eye-catcher in every garden. With its robust galvanised steel structure and powder coating in various colours, it skilfully combines functionality and design.
Flexible Design:
The steel parts of the Spino Zink Color spiral staircase are not only galvanized, but also powder-coated. There are three different colors to choose from: black, anthracite and white. The plastic handrail is kept in the same colour and the lower straps are made of stainless steel. Depending on how much space is available outside, the diameters of 120, 140, 160 or 180 cm come into question.
Sustainable use:
The galvanizing and additional powder coating of the steel parts protects the material twice. This means that the Spino Zink Color outdoor staircase is resistant to corrosion and various environmental influences. The studded steps and the stable lower chord railing always allow slip-free and safe stair climbing.
| Scope of application | Exterior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Galvanized steel and powder-coated in gray, black or white |
| Spindle tube | Galvanized steel and powder-coated in gray, black or white |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | PVC Black or White |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 305.5 cm, 13 steps + platform up to 329 cm, 14 steps + platform up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Ceiling opening | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm, 185 x 180 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 19.6 cm, 21.3 cm, 22.3 cm, 23.3 cm |
| Rotation angle per stage | 29,6°, 25°, 21,9°, 19,4° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Step Strength | 3 mm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Einbauanleitung_Spino Zinc Color
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm
Assembly Video






