SPINO ZINKFÄRG
Egenskaper:
- Modern utomhustrappa som en blickfångare i varje trädgård
- Dubbelt skydd av delarna: galvaniserad och pulverlackerad
- Tre färgalternativ: svart, antracit eller vitt
- Rostfria stålsläng, ledräcke av robust PVC
- Finns i fyra diametrar: 120, 140, 160 eller 180 cm
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.800,00 € till 2.800,00 €
Beskrivning:
Utomhustrappan Spino Zink Color är en riktig ögonfångare i varje trädgård. Med sin robusta galvaniserade stålkonstruktion och pulverlackering i olika färger kombinerar den skickligt funktionalitet och design.
Flexibel design:
Ståldelarna i Spino Zink Color spiraltrappa är inte bara galvaniserade utan även pulverlackerade. Det finns tre olika färger att välja mellan: svart, antracit och vitt. Plasträcket är i samma färg och de nedre remmarna är gjorda av rostfritt stål. Beroende på hur mycket utrymme som finns utomhus ifrågasätts diametrarna på 120, 140, 160 eller 180 cm.
Hållbar användning:
Galvaniseringen och den extra pulverlacken på ståldelarna skyddar materialet två gånger. Detta innebär att Spino Zink Colors utomhustrappa är korrosionsbeständig och olika miljöpåverkan. De nittade trappstegen och det stabila nedre räcket möjliggör alltid halkfri och säker trappklättring.
| Tillämpningsområde | Exteriör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Material Stufen | Stål |
| Spindel rör | Galvaniserat stål och pulverlackerat i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | PVC svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm, 14 steg + plattform upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Djup i framförandet | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm, 23,3 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29,6°, 25°, 21,9°, 19,4° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Spino Zinkfärg
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm
Monteringsvideo






