RONDO ZINC SMART
Egenskaper:
- Galvaniserad utomhusspiraltrappa
- Stubbade trappsteg säkerställer ett säkert grepp när man går i trappor
- Räcke med galvaniserade metallstänger och ledstång av högkvalitativ PVC
- Fyra diametrar: 120, 140, 160 och 180 cm
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.350,00 € till 2.350,00 €
Beskrivning:
Med Rondo Zink Smart galvaniserade spiraltrappa kan du enkelt nå terrasser, balkonger eller upphöjda ytterdörrar. Den här modellen är också utmärkt som en nödtrappa. Rondo Zink Smart är inte bara praktisk, utan också en visuell ögonfångare. Till exempel kan det också ge ett unikt och modernt industriellt utseende inomhus.
Flexibel design:
Rondo Zink Smart utomhustrappan finns i tre olika storlekar. Beroende på det tillgängliga utrymmet kan du välja mellan en diameter på 120, 140, 160 eller 180 cm. Höjden på spindelelementen är justerbar, vilket gör att du kan anpassa trappans totala höjd exakt efter din situation. Utan höjdförlängningar kan du uppnå en maximal golvhöjd på 3055 mm med Rondo Zink Smart.
Hållbar användning:
Stålstegen, spindelelementen och räcket på Rondo Zink Smart är tillverkade av varmgalvaniserat stål. Detta gör dem motståndskraftiga mot korrosion, slitage och olika andra miljöpåverkan. Räcket är gjort av högkvalitativ plast som inte bara är väderbeständig, utan också mycket bekväm att hålla i.
| Tillämpningsområde | Exteriör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Stål |
| Räckesstänger | Varmförzinkat stål |
| Spindel rör | Varmförzinkat stål |
| Ledstång | PVC |
| Farbe Konstruktion | Förzinkad |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm, 14 steg + plattform upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Taköppning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm, Min. 185 x 180 cm |
| Lutningshöjd per steg | 19,0 – 23,5 cm |
| Djup i framförandet | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm, 23,3 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29,6°, 25,, 21,9°, 19,4° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Stegstyrka | 3 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Rondo Zinc Smart
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm










