RONDO ZINK SMART
Egenskaber:
- Galvaniseret udendørs spiraltrappe
- Stumpede trin sikrer et sikkert greb, når man går op ad trapper
- Gelænder med galvaniserede metalstænger og gelænder lavet af PVC af høj kvalitet
- Fire diametre: 120, 140, 160 og 180 cm
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.350,00 € til 2.350,00 €
Beskrivelse:
Med Rondo Zink Smart galvaniserede spiraltrappe kan du nemt nå terrasser, altaner eller hævede udendørs indgangsdøre. Denne model er også fantastisk som en flugttrappe. Rondo Zink Smart er ikke kun praktisk, men også et visuelt blikfang. For eksempel kan det også give et unikt og moderne industrielt udseende indendørs.
Fleksibelt design:
Rondo Zink Smart udendørstrappen fås i tre forskellige størrelser. Afhængigt af den tilgængelige plads kan du vælge mellem en diameter på 120, 140, 160 eller 180 cm. Højden på spindleelementerne kan justeres, hvilket gør det muligt at justere trappens samlede højde præcist til din situation. Uden højdeforlængelser kan du opnå en maksimal gulvhøjde på 3055 mm med Rondo Zink Smart.
Bæredygtig anvendelse:
Ståltrinene, spindelelementerne og rækværket på Rondo Zink Smart er lavet af varmgalvaniseret stål. Dette gør dem modstandsdygtige over for korrosion, slid og forskellige andre miljøpåvirkninger. Gelænderet er lavet af en højkvalitets plastik, som ikke kun er vejrbestandig, men også meget behagelig at holde i.
| Anvendelsesområde | Eksteriør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Stål |
| Rækværkstænger | Varmgalvaniseret stål |
| Spindelrør | Varmgalvaniseret stål |
| Gelænder | PVC |
| Farbe Konstruktion | Galvaniseret |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 305,5 cm, 13 trin + platform op til 329 cm, 14 trin + platform op til 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Loftsåbning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm, Min. 185 x 180 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm, 23,3 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29,6°, 25,, 21,9°, 19,4° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Trinstyrke | 3 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Rondo Zink Smart
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm










