RONDO ZINK PLUS
Egenskaber:
- Galvaniseret stålspiraltrappe udvendig
- Stansede ståltrin med knopper muliggør sikker træføring uden risiko for at glide
- Robust stanggelænder med gelænder lavet af pulverlakeret aluminium
- Fås i tre diametre: 120, 140 og 160 cm
- Maksimal gulvhøjde: 346,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.350,00 € til 2.150,00 €
Beskrivelse:
Rondo Zink Plus spiraltrappen består næsten udelukkende af galvaniserede eller pulverlakerede metaldele. Det gør den perfekt til udendørs brug. Med de nittede trin, stanggelænderet og aluminiumsgelænderen er det ikke kun meget sikkert at gå på, men det fanger også blikket i haven.
Fleksibelt design:
Med tre forskellige diametre – 120, 140 og 160 cm – er Rondo Zink Plus velegnet til forskellige rumlige forhold. Højden på spindelelementerne kan justeres fleksibelt, så gulvhøjden også kan varieres efter ønske. Med Rondo Zink Plus udendørs trappen kan du nå maksimalt etager med en samlet højde på op til tre meter.
Bæredygtig anvendelse:
Takket være materialer af høj kvalitet er Rondo Zink Plus spiraltrappen perfekt beskyttet mod forskellige vejrforhold og miljøpåvirkninger. De nittede trin forhindrer også risikoen for at glide og muliggør sikker opstigning af trapper på alle tidspunkter af året.
| Anvendelsesområde | Eksteriør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Stål |
| Rækværkstænger | Varmgalvaniseret stål |
| Spindelrør | Varmgalvaniseret stål |
| Gelænder | Pulverlakeret aluminium |
| Farbe Konstruktion | Galvaniseret |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 300,3 cm, 13 trin + platform op til 323,4 cm, 14 trin + platform op til 346,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Loftsåbning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 20,7 – 23,1 cm |
| Dybde af optræden | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Trinstyrke | 1,5 mm |
| Spindeldiameter | 12,7 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |

































































