RONDO ZINK PLUS
Egenskaper:
- Galvaniserad stålspiraltrappa på utsidan
- Stansade stålsteg med knoppar möjliggör säker trampning utan risk för att halka
- Robust stångräcke med räcke av pulverlackerad aluminium
- Finns i tre diametrar: 120, 140 och 160 cm
- Maximal golvhöjd: 346,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.350,00 € till 2.150,00 €
Beskrivning:
Rondo Zink Plus-spiraltrappan består nästan uteslutande av galvaniserade eller pulverlackerade metalldelar. Detta gör den perfekt för utomhusbruk. Med de nitsade trappstegen, stolpräcket och aluminiumräcket är det inte bara mycket säkert att gå på, utan också en ögonfångare i din trädgård.
Flexibel design:
Med tre olika diametrar – 120, 140 och 160 cm – är Rondo Zink Plus lämplig för olika rumsförhållanden. Höjden på spindelelementen kan justeras flexibelt så att golvhöjden också kan varieras efter önskemål. Med Rondo Zink Plus utomhustrappa kan du nå maximalt antal våningar med en total höjd på upp till tre meter.
Hållbar användning:
Tack vare högkvalitativa material är Rondo Zink Plus spiraltrappa perfekt skyddad mot olika väderförhållanden och miljöpåverkan. De nitprydda trappstegen förhindrar också risk för halkning och möjliggör säker trappklättring när som helst på året.
| Tillämpningsområde | Exteriör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Stål |
| Räckesstänger | Varmförzinkat stål |
| Spindel rör | Varmförzinkat stål |
| Ledstång | Pulverlackerad aluminium |
| Farbe Konstruktion | Förzinkad |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 300,3 cm, 13 steg + plattform upp till 323,4 cm, 14 steg + plattform upp till 346,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Taköppning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Lutningshöjd per steg | 20,7 – 23,1 cm |
| Djup i framförandet | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Stegstyrka | 1,5 mm |
| Spindeldiameter | 12,7 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |

































































