RONDO ZINKFÄRG
Egenskaper:
- Pulverlackerad spiraltrappa för utomhusbruk
- Ståldelar galvaniserade och pulverlackerade i svart, antracit eller vitt
- Räcke av robust plast
- Trappsteg med korrugering ger bra grepp när man går i trappor
- Fyra diametrar: 120, 140, 160 och 180 cm
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.800,00 € till 2.800,00 €
Beskrivning:
Numera måste en utomhustrappa inte bara vara funktionell, utan också en visuell höjdpunkt. Av denna anledning har Minka utvecklat Rondo Zink Color spiraltrappa. Ståldelarna av trappan galvaniseras först och pulverlackeras sedan med färg.
Flexibel design:
När det gäller pulverlackering finns Rondo Zink Color i tre färger: slående svart, modern antracit och enfärgat vitt. Räcket, tillverkat av högkvalitativ PVC, behålls i samma färg för att matcha. Beroende på hur mycket utrymme som finns tillgängligt kan du också välja mellan 120, 140, 160 och 180 cm i diameter.
Hållbar användning:
På grund av galvaniseringen av ståldelarna under är Rondo Zink Color spiraltrappa korrosionsbeständig och väderbeständig. Trappstegen är gjorda av 3 mm tjockt stål med korrugering och möjliggör en trevlig upp- och nedstigning utan risk för halka.
| Tillämpningsområde | Exteriör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Stål |
| Räckesstänger | Galvaniserat stål och pulverlackerat i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Galvaniserat stål och pulverlackerat i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm, 14 steg + plattform upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Taköppning | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm, Min. 185 x 180 cm |
| Lutningshöjd per steg | 19,0 – 23,5 cm |
| Djup i framförandet | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm, 23,3 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29,6°, 25,, 21,9°, 19,4° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Stegstyrka | 3 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_Rondo Zinkfärg
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm






