RONDO ZINC COLOR
Features:
- Powder-coated spiral staircase for outdoors
- Steel parts galvanized and powder-coated in black, anthracite or white
- Handrail made of robust plastic
- Steps with corrugations provide good grip when climbing stairs
- Four diameters: 120, 140, 160 and 180 cm
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.800,00 € through 2.800,00 €
Description:
Nowadays, an outdoor staircase must not only be functional, but also a visual highlight. For this reason, Minka has developed the Rondo Zink Color spiral staircase. The steel parts of the staircase are first galvanized and then powder-coated in paint.
Flexible Design:
When it comes to powder coating, Rondo Zink Color is available in three colours: striking black, modern anthracite and plain white. The handrail made of high-quality PVC is kept in the same colour to match. Depending on how much space is available, you can also choose between 120, 140, 160 and 180 cm diameters.
Sustainable use:
Due to the galvanizing of the steel parts underneath, the Rondo Zink Color spiral staircase is corrosion-resistant and weatherproof. The steps are made of 3mm thick steel with corrugations and allow a pleasant ascent and descent without the risk of slipping.
| Scope of application | Exterior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Galvanized steel and powder-coated in gray, black or white |
| Spindle tube | Galvanized steel and powder-coated in gray, black or white |
| Handrail | PVC black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 305.5 cm, 13 steps + platform up to 329 cm, 14 steps + platform up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Ceiling opening | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm, Min. 185 x 180 cm |
| Slope height per step | 19.0 – 23.5 cm |
| Depth of performance | 19.6 cm, 21.3 cm, 22.3 cm, 23.3 cm |
| Rotation angle per stage | 29,6°, 25,, 21,9°, 19,4° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm, 95 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm, 78,6 cm |
| Step Strength | 3 mm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Einbauanleitung_Rondo Zinc Color
Konfigurationen_Rondo-Spino_120 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_140 cm
Konfigurationen_Rondo-Spino_160 cm






