Composity is an internationally patented, custom-made design interior staircase that combines a modern appearance, maximum safety and maximum comfort. The clear, screw-free look is created by innovative technical solutions and a particularly high-quality selection of materials – from solid beech wood to epoxy powder-coated steel structures.
Product Highlights
- Modular side carriers made of powder-coated steel
- Two tread depths: 23 or 25 cm
- Height adjustment via transparent polycarbonate spacers
- Steps made of solid beech finger-jointed wood, water-based lacquered
- Robust steel-to-steel railing attachment
- Handrail made of solid beech wood, colour-coordinated
- Flexible turns: space-saving platform or classic, double-sided adjustable platform
Composity combines modern design with technical precision – ideal for demanding interior design projects that demand elegance, stability and customizability.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Material Stufen | Beech – Cement, Beech – Dove, Beech – Natural, Beech – Sand, Beech – Walnut, Beech – Wenge, Beech – White, Beech – White 84 |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | Wood |
| Farbe Konstruktion | Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 10 steps / 11 inclines for 193 – 269 cm, 11 steps / 12 inclines for 210 – 294 cm, 12 steps / 13 inclines for 228 – 318 cm, 13 steps / 14 inclines for 245 – 343 cm, 14 steps / 15 inclines for 263 – 367 cm, 15 steps / 16 inclines for 280 – 392 cm, 16 steps / 17 inclines for 298 – 416 cm, 9 steps / 10 inclines for 175 – 245 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 416 cm |
| Stufenbreite | 74 cm, 84 cm, 94 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 74 cm, 84 cm, 94 cm |
| Treppengeländer | Vertical railing bars, Vertical railing bars with lower chords |
| Depth of performance | 23 cm or 25 cm |
Technical documentation
Montageanleitung_COMPOSITY_Geländer with vertical railing bars
Assembly Video
Realizations
Configurator
Please use the configurator and contact us via the contact form. (Otherwise, direct contact with the producer, who is not wanted)








































































