PARIS
Egenskaper:
- Exceptionellt utseende tack vare elegant trappräcke
- Bra pris-prestanda-förhållande tack vare mindre färg- och storleksval
- 35 mm tjocka trappsteg av massivt bokträ med högkvalitativ lackfinish
- Metalldelar pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Diameter: 140 cm
- Maximal golvhöjd: 329 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.050,00 € till 1.450,00 €
Beskrivning:
Parisspiraltrappan är en riktig ögonfångare i vilket vardagsrum som helst tack vare det ädla trappräcket. Samtidigt är det det idealiska valet för dem som värdesätter valuta för pengarna. Paris är en av de billigare modellerna från Minka. Anledningen till detta är ett mindre urval av färger och storlekar.
Flexibel design:
Paristrappan har en diameter på 140 cm, som kan användas i många bostadsutrymmen. Trappstegen är gjorda av massiv bokträ och täcks med högkvalitativ lack, så att ytan skimrar svagt. Å andra sidan finns det ett val av metallfärger: Här kan du välja mellan matt svart, grått eller vitt.
Hållbar användning:
Bokträet till trapporna kommer från Europa. Metalldelarna tillverkas av Minka i Österrike och ytbehandlas i dess egen pulverlackavdelning. Tack vare högkvalitativa material garanteras produktens kvalitet och lång livslängd.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Bok |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC i grått, svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 140 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 11 steg + plattform upp till 282 cm, 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm |
| Taköppning | Min. 145 x 140 cm |
| Lutningshöjd per steg | 19,0 – 23,5 cm |
| Djup i framförandet | 17,2 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 22° |
| Plattformsbredd | 75 cm |
| Stufenbreite | 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_ParisKonfigurationen_Paris-Berlin_140 cm
Monteringsvideo






