METALLICA
Egenskaper:
- Spiraltrappa för ombyggnad av vindar
- Trappräcket ger ett exceptionellt utseende
- Platsbesparande steg tillverkade av massivt bokträ
- Metalldelar pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Lämplig för taköppningar som mäter 130 x 78 cm
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 950,00 € till 1.350,00 €
Beskrivning:
Metallica spiraltrappa är en särskilt platsbesparande modell från Minka. Med en grundstorlek på 130 x 78 cm är den perfekt för att bygga om eller renovera vindar. Metallica är inte bara praktisk, utan ser också bra ut med sitt chica trappräcke.
Flexibel design:
Trappstegen i Metallicas spiraltrappa är gjorda av massivt bokträ. Denna täcks med ett fint lager lack för skydd och ett ännu högre kvalitetsutseende. Det finns tre färgalternativ att välja mellan för spindel och räcke: svart, grå och vit. Detta gör att du kan anpassa trappan till din interiör och skapa ett harmoniskt utseende.
Hållbar användning:
Träet till trappstegen kommer från europeiska länder och paketeras tillsammans med ståldelarna i Österrike. Alla metallelement pulverlackeras av Minka själv. Detta ger dem inte bara önskad färg, utan skyddar dem också mot slitage av alla slag.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Bok |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC i grått, svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg upp till 305,5 cm, 13 steg upp till 329 cm, 14 steg upp till 352,5 cm |
| Deckenöffnung | 130 x 78 cm |
| Lutningshöjd per steg | 190–235 mm |
| Djup i framförandet | 15–21 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 54 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |













































