MILANO
Egenskaber:
- Tidløs elegance takket være særligt flade trin
- Perfekt til minimalistiske og moderne livsstile
- Metaltrin og gelændere pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Ingen risiko for at glide på grund af let ru trin
- Behageligt gelænder lavet af kontinuerligt PVC
- Fås i tre diametre: 120, 140 eller 160 cm
- Maksimal rumhøjde: 346,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.800,00 € til 2.600,00 €
Beskrivelse:
Tidløs elegance til dit hjem er tilgængelig med Milano spiraltrappen fra Minka. De flade metaltrin sammen med det nederste akkordgelænder skaber et minimalistisk og moderne udtryk. Med sort, hvid og grå farvevalg er Milano spiraltrappen et visuelt højdepunkt, der passer perfekt ind i ethvert rumdesign.
Fleksibelt design:
Milano spiraltrappen fås i tre farvevarianter: ensfarvet hvid, moderne grå og dyb sort. Med en diameter på 120, 140 eller 160 cm er den egnet til forskellige loftsåbninger. Men det er også det ideelle valg til klatregallerier. Som alle Minka spiraltrapper kan Milano også monteres med uret eller til højre. Det kontinuerlige gelænder lavet af højkvalitets PVC sikrer en behagelig fornemmelse ved op- og nedstigning.
Bæredygtig anvendelse:
Metallet i Milano spiraltrappen er pulverlakeret af høj kvalitet. Det gør den modstandsdygtig over for ridser og andre miljøpåvirkninger. Trinene er meget let ru – så der er bestemt ingen risiko for at glide, når man går op og ned ad trapperne. Dette gør Milano til det ideelle valg for familier, der værdsætter design, sikkerhed og holdbarhed.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Stål |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Lavere akkorder | Rustfrit stål |
| Gelænder | PVC grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 300,3 cm, 13 trin + platform op til 323,4 cm, 14 trin + platform op til 346,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Loftsåbning | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 210-231 mm |
| Dybde af optræden | 21 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29°, 25°, 22° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Trinstyrke | 12 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_MilanoKonfigurationen_Milano-Portofino_120 cm
Konfigurationen_Milano-Portofino_140 cm






