PORTOFINO
Egenskaber:
- Elegant metaltrappe med flade trin til indendørs brug
- Stabile stilladser og stanggelændere giver en behagelig opstigning
- Ingen risiko for at glide på grund af let ru skridt
- Metal pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Et gelænder lavet af højkvalitets PVC sikrer en behagelig fornemmelse
- Fås i tre diametre: 120, 140 eller 160 cm
- Maksimal rumhøjde: 346,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Trinbredde: 60 – 90 cm
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.600,00 € til 2.600,00 €
Beskrivelse:
Portofinos metalspiraltrappe kombinerer elegant elegance og stabilitet. Selvom trinene er flade, er de lavet af pulverlakeret stål og er derfor ekstremt modstandsdygtige. Da mønstrefladerne er let ru, er der ingen risiko for at glide, når man går op ad trapper. Men det 1 meter høje gelænder og gelænderet, lavet af højkvalitets PVC, sikrer også, at alle beboere sikkert kan komme op og ned.
Fleksibelt design:
Denne model fås i tre forskellige diametre: 120, 140 eller 160 cm. Det gør den velegnet både til smallere rum og mere plads. Men Portofino efterlader heller ikke noget at ønske i forhold til farve: Hvis du vil skabe kontrast i opholdsområdet, er det bedst at vælge farven sort. På den anden side blender de grå og hvide farvevarianter noget mere diskret ind i rummet.
Bæredygtig anvendelse:
Takket være den høje kvalitet pulverbelægning af alle metaldele er Portofino modstandsdygtig over for ridser, slid og andre påvirkninger. Derudover sikrer konstruktionen af robust stål en høj lastkapacitet og levetid. Så du kan nyde din trappe i lang tid.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Stål |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 300,3 cm, 13 trin + platform op til 323,4 cm, 14 trin + platform op til 346,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 346,5 cm |
| Loftsåbning | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 210-231 mm |
| Dybde af optræden | 21 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29°, 25°, 22° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Trinstyrke | 12 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_PortofinoKonfigurationen_Milano-Portofino_120 cm
Konfigurationen_Milano-Portofino_140 cm






