d’OPERA C20
Χαρακτηριστικά:
- Συνδυασμός ξύλινων και μεταλλικών στοιχείων για κομψή, δυναμική εμφάνιση
- Διατίθενται πολλές παραλλαγές ξύλου και χρώματος
- Σκαλοπάτια από πλαστικοποιημένο ξύλο οξιάς 40 mm, βουρτσισμένη επιφάνεια “βούρτσας”
- Στιβαρό, ανθεκτικό και εύκολο στη συναρμολόγηση
- Λακαρισμένες αποχρώσεις ξύλου σε δρυς, καρυδιά, πέτρα, wengé
- Μεταλλικά μέρη με ηλεκτροστατική βαφή πούδρας σε μαύρο, γκρι, λευκό ή μπρονζέ
- Έξι διάμετροι: 110 έως 160 cm
- Μέγιστο ύψος δαπέδου: 500 cm
- Πιστοποίηση CE σύμφωνα με την ETA 13/0877
Μάρκα: d’OPERA (IT)
Χρόνος παράδοσης: 3-4 εβδομάδες
Price range: 1.350,00 € through 3.710,00 €
Η κατ’ εξοχήν σπειροειδής σκάλα
Η C20 R2 είναι μια κομψή και ταυτόχρονα στιβαρή σπειροειδής σκάλα που εντυπωσιάζει με τη σαφή σχεδιαστική της γλώσσα. Συνδυάζει τον διαχρονικό σχεδιασμό με την υψηλή λειτουργικότητα και, χάρη στην καλά μελετημένη κατασκευή του, είναι εύκολο στην εγκατάσταση – σε ελκυστική τιμή.
Ιδανική για χρήση σε εσωτερικούς χώρους, η σκάλα με τις λιτές γραμμές της δένει αρμονικά σε οποιοδήποτε περιβάλλον – είτε μοντέρνο είτε κλασικό. Κάθε στοιχείο έχει σχεδιαστεί για να τονίζει το μοναδικό στυλ του προϊόντος και να δημιουργεί μια συνεκτική συνολική εμφάνιση.
Δομή
Η φέρουσα κατασκευή αποτελείται από σταθερούς μεταλλικούς κυλίνδρους που συνδέονται με νάιλον φλάντζες. Ο αριθμός των φλαντζών που χρησιμοποιούνται καθορίζει το ύψος των ανυψωτικών και επιτρέπει την ακριβή ρύθμιση.
Στάδια
Τα σκαλοπάτια είναι κατασκευασμένα από πλαστικοποιημένο ξύλο οξιάς πάχους 40 mm. Οι άκρες είναι εφοδιασμένες με λοξότμηση 45°, το πέλμα βελτιώνεται με βουρτσισμένη επεξεργασία “βούρτσας”. Το αποτέλεσμα είναι μια επιφάνεια υψηλής ποιότητας με ευχάριστη αίσθηση και μακροχρόνια αντοχή.
Κιγκλίδα
Το κιγκλίδωμα μοντέλο R2 αποτελείται από σωληνωτές χαλύβδινες ράβδους Ø20 που συνδέονται με ειδικά νάιλον στοιχεία στη βάση και στο άκρο. Η κουπαστή είναι προαιρετικά κατασκευασμένη από εύπλαστο πλαστικό, το οποίο προσαρμόζεται ευέλικτα στην καμπυλότητα, ή από τμηματοποιημένο ξύλο οξιάς, το οποίο μπορεί να κοπεί ξεχωριστά στην κλίση της σκάλας.
Επιφανειακή επεξεργασία
- Μεταλλικά μέρη: Ηλεκτροστατική βαφή στο φούρνο με εποξειδικές σκόνες στα βασικά χρώματα.
- Ξύλινα μέρη: Θεραπεία με λάδι και σκληρά, χρωματισμένα κεριά σε διάφορες βασικές αποχρώσεις.
Πιστοποίηση
Η σκάλα C20 R2 διαθέτει πιστοποίηση CE σύμφωνα με την ETA 13/0877 και έτσι πληροί τα υψηλότερα ευρωπαϊκά πρότυπα ποιότητας και ασφάλειας.
| Πεδίο εφαρμογής | Εσωτερικό |
|---|---|
| Στερέωση | Οροφή |
| Εκτέλεση | Αριστερά και δεξιά κουλουριασμένα |
| Material Stufen | Οξιά – Wenge, Οξιά – Δρυς, Οξιά – Καρυδιά, Οξιά – Πέτρα |
| Ράβδοι κιγκλιδώματος | Ατσάλι με ηλεκτροστατική βαφή πούδρας σε ανοιχτό γκρι, μαύρο, λευκό ή μπρονζέ |
| Σωλήνας ατράκτου | Ατσάλι με ηλεκτροστατική βαφή πούδρας σε ανοιχτό γκρι, μαύρο, λευκό ή μπρονζέ |
| Material Handlauf | Ξύλο, Το PVC |
| Farbe Konstruktion | Ανοιχτό γκρι, άσπρο, Μαύρο, Μπρούντζος |
| Durchmesser | 110 cm, 120 cm, 130 cm, 140 cm, 150 cm, 160 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 500 cm |
| Podest | Dreieck, Viereck |
| Άνοιγμα οροφής | Ελάχ. 115 x 115 cm, Ελάχιστο 125 x 125 cm, Ελάχιστο 135 x 135 cm, Ελάχιστο 145 x 145 cm, Ελάχιστο 155 x 155 cm, Ελάχιστο 165 x 165 cm |
| Ύψος κλίσης ανά βήμα | 21,0 – 23,0 εκ. |
| Βάθος απόδοσης | 23,0 – 39,0 εκ. |
| Πλάτος πλατφόρμας | 65 εκ., 75 εκ., 85 εκ. |
| Stufenbreite | 55 cm, 60 cm, 65 cm, 70 cm, 75 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 45 cm, 50 cm, 55 cm, 60 cm, 65 cm, 70 cm |
| Δύναμη βήματος | 4,0 εκ |
| Διάμετρος ατράκτου | 10,2 εκ |
| Διάμετρος κουπαστής | 5 εκ. |
| Διάμετρος ράβδου κιγκλιδώματος | 2,0 εκ. |
| Ύψος κιγκλιδώματος | 98 – 114,5 εκ. |
| Ικανότητα φόρτωσης | 800 kg / σκάλες 200 kg / σκαλοπάτι |
Τεχνική τεκμηρίωση
Einbauanleitung_C20_ENΠιστοποίηση – CE – C20

















