ASTA Grating
Features:
- Number of steps for heights up to 400 cm
- Colour of the steel structure: galvanised or 9 RAL colours
- Railing design: choice of 5 models
- Platform variants for different installation situations
- 90° bend for right-angled stairways
Brand: TLC (Sweden / Poland)
Delivery time: 3-4 weeks
Price range: 230,00 € through 3.600,00 €
Open modular steel stairs offer a flexible, durable and aesthetic solution for indoor and outdoor use. The construction is based on robust lateral steel modules that are screwed together to form a particularly stable double structure. Thanks to the galvanised lattice steps , the stairs are weather-resistant, non-slip and ideal for intensive use.
Ideal as an outdoor staircase, industrial staircase or access staircase – durable, safe and individually adaptable.
| Scope of application | Outside, Inside |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Straight |
| Material Stufen | Grating |
| Railing rods | Steel |
| Handrail | Steel |
| Farbe Konstruktion | Black, Blue, Brown, Galvanized, Green, Grey, Light Grey, Light Grey RAL 7047, Red, White |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 400 cm |
| Treppengeländer | Model #1 Without Filling, Model #2 with Filling, Model #3 Rope Ø 4 mm, Model #4 Tube Ø 12 mm, Model #5 Post (safety compliant according to standard) with metal handrail |
| Slope height per step | 17 – 20 cm |
| Step measurements | 89.8 ×26.0 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 89,8 cm |
| Stufenbreite | 96,2 cm |
| Step Depth | 28 cm |
| Depth of performance | 24.1 – 24.9 cm (depending on the set step height) |
| Load capacity | 125 kg per step |
Railing Models

Technical documentation
Realizations















