ASTA Galler
Funktioner:
- Antal steg för höjder upp till 400 cm
- Stålkonstruktionens färg: galvaniserad eller 9 RAL-färger
- Räckesdesign: val av 5 modeller
- Plattformsvarianter för olika installationssituationer
- 90° böj för rätvinklade trappor
Varumärke: TLC (Sverige / Polen)
Leveranstid: 3–4 veckor
Prisintervall: 230,00 € till 3.600,00 €
Öppna modulära ståltrappor erbjuder en flexibel, hållbar och estetisk lösning för inomhus- och utomhusbruk. Konstruktionen bygger på robusta laterala stålmoduler som skruvas ihop för att bilda en särskilt stabil dubbelstruktur. Tack vare galvaniserade gallertrappor är trapporna väderbeständiga, halkfria och idealiska för intensiv användning.
Idealiskt som utomhustrappa, industritrappa eller tillträdestrappa – hållbar, säker och individuellt anpassningsbar.
| Tillämpningsområde | Ut, inne |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Material Stufen | Galler |
| Ledstång | Stål |
| Farbe Konstruktion | Blå, Brown, Förzinkad, Grå, Grön, Ljusgrå, Ljusgrå RAL 7047, Röd, Svart, Vit |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 400 cm |
| Treppengeländer | Modell #1 utan fyllning, Modell #2 med fyllning, Modell #3 Rep Ø 4 mm, Modell #4 Rör Ø 12 mm, Modell #5 Stolpe (säkerhetsgodkänd enligt standard) med metallräcke |
| Freie Durchgangsbreite | 89,8 cm |
| Stufenbreite | 96,2 cm |
| Stegdjup | 28 cm |
| Djup i framförandet | 24,1 – 24,9 cm (beroende på inställd trappstegshöjd) |
| Lastkapacitet | 125 kg per steg |
Räckesmodeller

Teknisk dokumentation
Realiseringar















