RONDO SMART
Egenskaper:
- Modern metallspiraltrappa i industridesign
- Stadiga trappsteg av pulverlackerat stål
- Räcke med vertikala stålstänger och ledstång tillverkade av högkvalitativ PVC
- Tre färger möjliga tack vare pulverlackering: svart, grått och vitt
- Finns i tre diametrar: 120, 140 och 160 cm
- Maximal golvhöjd: 352,5 mm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.650,00 € till 2.450,00 €
Beskrivning:
Rondo Smarts metallspiraltrappa har en modern design som är perfekt för industridesignade bostadsutrymmen. De gynnas dock inte bara av utseendet, utan också av Rondo Smarts höga stabilitet. De solida ståltrappstegen, tillsammans med det bekväma PVC-räcket, säkerställer ett säkert grepp på vägen upp.
Flexibel design:
Både vad gäller storlek och färg erbjuder Rondo Smarts spiraltrappa ett visst svängrum. Å ena sidan kan du välja mellan tre olika diametrar – 120, 140 och 160 cm. Å andra sidan finns Rondo Smart i tre olika färger. Om du föredrar en högkontrastinteriör i vardagsrummet är färgalternativen svart och grått ett bra val. Något enklare, men lika ädel, är färgen vit.
Hållbar användning:
Rondo Smarts spiraltrappa har en stabil struktur som liknar utomhustrapporna. Ståltrappstegen och det stålräcket säkerställer att du alltid tar dig säkert till nästa våning. För att skydda mot slitage och för ett ännu vackrare utseende är alla metalldelar belagda med en högkvalitativ pulverlackering.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Stål |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC grå, svart eller vit |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm, 14 steg + plattform upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Taköppning | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Lutningshöjd per steg | 190–235 mm |
| Djup i framförandet | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Stegstyrka | 3 mm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 100 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Konfiguration_Rondo-Spino_120 cm
Konfiguration_Rondo-Spino_140 cm
Konfiguration_Rondo-Spino_160 cm
Monteringsvideo






