METALLICA SMART
Features:
- Space-saving spiral staircases with steps made of solid beech wood
- Spindle and railing powder-coated in black, grey or white
- Comfortable PVC handrail
- Fits into ceiling openings with a length and width of 130 x 78 cm
- Perfectly suited for the conversion of attics
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.000,00 € through 1.400,00 €
Description:
The Metallica Smart spiral staircase is a very space-saving model. It can be used in ceiling openings measuring 130 x 78 cm and is therefore perfect for converting attics.
Flexible Design:
The Metallica Smart has steps made of solid beech wood. These have recesses on the left and right respectively to enable a particularly space-saving design. In addition, they are covered with a high-quality lacquer that protects the material and provides a slight shine. The spindle and vertical railing bars are made of steel and are covered with a powder coating in black, gray or white. The PVC handrail is also available in black, grey or white.
Sustainable use:
The Metallica Smart spiral staircase is a great choice for those looking for a sustainable and space-saving solution to get into the attic. Despite its small size, this model convinces with its stability, which is thanks to the high quality of the materials.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC in grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps up to 305.5 cm, 13 steps up to 329 cm, 14 steps up to 352.5 cm |
| Deckenöffnung | 130 x 78 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 15-21 cm |
| Stufenbreite | 60 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 54 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |






