SCALANT SCARVO L
Features:
- Single-storey staircases
- For heights from 450 to 1334 cm
- Outer diameter available in Ø 130 cm, 160 cm, 180 cm and 225 cm
- Anti-corrosion layer for maximum rust protection
- Hot-dip galvanizing according to DIN ISO 1461
- Easy assembly with our instructions (2 people approx. 1 day)
Brand: SCALANT (EN)
Delivery time: 2-6 weeks
Price range: 4.445,00 € through 14.425,00 €
With the SCARVO L spiral staircase of the SCALANT brand made of hot-dip galvanized steel including 2 – 4 landings, two to four floors can be reached via an external staircase. In addition to an attractive design, the SCARVO L scores above all with maximum functionality and quick and effortless assembly in almost any terrace situation. The steel staircase is suitable for usable heights from 450 cm and can be optionally extended to 1334 cm. The SCARVO L can be set up either on the left or right. The non-slip expanded mesh of the steps reliably prevents puddles and ice formation. For even more comfort, you can choose the anthracite-colored WPC step covering.
| Scope of application | Exterior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Expanded mesh, WPC |
| Railing rods | Hot-dip galvanized steel made of anodized aluminum |
| Fastening material | Stainless steel |
| Handrail | Hot-dip galvanized steel made of anodized aluminum |
| Farbe Konstruktion | Galvanized |
| Durchmesser | 130 cm, 160 cm, 180 cm, 225 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 1.334 cm |
| Podest | Dreieck, Viereck (Eckeinbau) |
| Dimensions of the platform | 67 x 67 cm, 82 x 82 cm, 95 x 95 cm, 118 x 118 cm |
| Ceiling opening | Min. 135 x 135 cm, Min. 165 x 165 cm, Min. 185 x 185 cm, Min. 230 x 230 cm |
| Slope height per step | 18 – 23 cm |
| Depth of performance | 25 cm (at 130 cm), 28 cm (at 160 cm), 30 cm (at 180 cm), 28 cm (at 225 cm) |
| Stufenbreite | 110 cm, 65 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 100 cm, 55 cm, 70 cm, 80 cm |
| Load capacity | 200 Kg per step |









