VENEZIA
Egenskaper:
- Kombinationen av trä- och metallelement skapar ett elegant och dynamiskt utseende
- Ett särskilt stort antal trä- och färgvarianter möjliga
- Lackerat trä i bok, valvalnöt, vitt och ek
- Pulverlackerade metalldelar i svart, grått eller vitt
- Högkvalitativt räcke av lackat trä
- Tre diametrar: 120, 140 och 160 cm
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.600,00 € till 2.800,00 €
Beskrivning:
Högkvalitativt trä kombinerat med dynamiska metallelement – det är detta som gör Venezias spiraltrappa omisskännlig. De böjda nedre ribborna i rostfritt stål slingrar sig elegant uppåt och gör Venezia till en visuell höjdpunkt i ditt hem. Särskilt de många trävarianterna säkerställer att Venezia spiraltrappa kan anpassas till varje enskild rumssituation.
Flexibel design:
Venezia spiraltrappa erbjuder ett särskilt stort urval av träslag. För trappstegen och räcket kan du välja mellan bok, valnöt, ek och vitt för att hitta den perfekta matchningen till din inredningsstil. Metalldelarna är pulverlackerade i svart, grått eller vitt, beroende på vad du föredrar. När det gäller storlek erbjuder Venezia också ett brett utbud av möjligheter med diametrar på 120, 140 eller 160 cm.
Hållbar användning:
Metalldelarna i Venezia är ytbehandlade med en högkvalitativ pulverlackering. Tillsammans med de rostfria stålkorderna i nedre delar och de lackerade trästegen blir resultatet hög kvalitet och skadebeständighet. Med en Venezia-spiraltrappa från Minka kommer du och din familj att ha en trygg följeslagare på vägen upp för resten av ert liv.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt, Bok – Vit, Oak |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | Bok, ek, betsad bok på valnöt eller betsad vit bok |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm, 14 steg + plattform upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Djup i framförandet | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 30,2°, 26,2°, 22,2° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Einbauanleitung_VeneziaKonfiguration Venezia 120 cm
Monteringsvideo
Realiseringar
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia
- Realisation Venezia Weiß
- Realisation Venezia Weiß
- Realisation Venezia Weiß
- Realisation Venezia Weiß






























