HELIOS
- Fleksibelt forkortede trin lavet af massivt bøgetræ
- Pulverlakerede metalstrimler holder trin i passende størrelse sammen og skjuler grænsefladen
- Egnet til loftsåbninger med en længde på 101-155 cm og en bredde på 57-84 cm
- Metaldele pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Rustfri stål nederste snore, gelænder lavet af højkvalitets PVC
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Brand: Minka
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 1.350,00 € til 1.750,00 €
Beskrivelse:
Har du lidt plads til at komme op til næste etage, og standarddimensionerne på mange trapper passer bare ikke? Det er ikke længere et problem! For med Helios spiraltrappen fra Minka kan du selv skære trinene til den ønskede længde. Med hjælp af pulverlakerede metalstrimler er de splittede trin forbundet med hinanden, og grænsefladen skjules samtidig dygtigt.
Fleksibelt design:
Takket være muligheden for fleksibel skæring af trinene er Helios-spiraltrappen egnet til loftsåbninger på 101-155 x 57-84 cm. Den kan derfor også bruges i meget små luger. Trinene er lavet af lakeret bøgetræ. Metaldelene og gelænderet, lavet af højkvalitets PVC, fås i sort, grå og hvid. De horisontale stagere på rækværket er lavet af rustfrit stål.
Bæredygtig anvendelse:
Selvom Helios-spiraltrappen kræver lidt plads, er den yderst behagelig at gå på. Trinene giver tilstrækkelig plads til fodsporet og gør det muligt at komme sikkert op og ned med et sikkert trin. Det stabile gelænder sikrer desuden trappen udefra.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Lavere akkorder | Rustfrit stål |
| Gelænder | PVC grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 93-147 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 trin op til 305,5 cm, 14 trin op til 329 cm, 15 trin op til 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Loftsåbning | 101-155 x 57-84 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 15 – 23 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 20° |
| Freie Durchgangsbreite | 41 – 68 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |






