RONDO SMART
Features:
- Modern metal spiral staircase in industrial design
- Sturdy steps made of powder-coated steel
- Railing with vertical steel rods and handrail made of high-quality PVC
- Three colours possible thanks to powder coating: black, grey and white
- Available in three diameters: 120, 140 and 160 cm
- Maximum floor height: 352.5 mm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.650,00 € through 2.450,00 €
Description:
The Rondo Smart metal spiral staircase has a modern design that is perfect for industrial design living spaces. However, they not only benefit from the look, but also from the high stability of the Rondo Smart. The solid steel steps, together with the comfortable PVC handrail, ensure a secure hold on your way up.
Flexible Design:
Both in terms of size and colour, the Rondo Smart spiral staircase offers a certain amount of leeway. On the one hand, you can choose between three different diameters – 120, 140 and 160 cm. On the other hand, the Rondo Smart is available in three different colors. If you prefer a high-contrast interior of the living room, the color options black and gray are a good choice. Somewhat simpler, but just as noble, is the color white.
Sustainable use:
The Rondo Smart spiral staircase scores with a stable structure that is similar to that of outdoor stairs. The steel steps and the steel railing ensure that you always get to the next floor safely. To protect against wear and tear and for an even more beautiful appearance, all metal parts are coated with a high-quality powder coating.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 305.5 cm, 13 steps + platform up to 329 cm, 14 steps + platform up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Ceiling opening | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 19.6 cm, 21.3 cm, 22.3 cm |
| Rotation angle per stage | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 3 mm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Konfiguration_Rondo-Spino_120 cm
Konfiguration_Rondo-Spino_140 cm
Konfiguration_Rondo-Spino_160 cm
Assembly Video






