HELIOS
- Flexibly shortened steps made of solid beech wood
- Powder-coated metal strips hold cut-to-size steps together and conceal interface
- Suitable for ceiling openings with a length of 101-155 cm and a width of 57-84 cm
- Metal parts powder-coated in black, grey or white
- Stainless steel lower chords, handrail made of high-quality PVC
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.350,00 € through 1.750,00 €
Description:
You have little space to get to the next floor and the standard dimensions of many stairs just don’t fit? That’s no longer a problem! Because with the Helios spiral staircase from Minka, you can cut the steps to the desired length yourself. With the help of powder-coated metal strips, the split steps are attached to each other and the interface is skilfully concealed at the same time.
Flexible Design:
Thanks to the possibility of flexibly cutting the steps, the Helios spiral staircase is suitable for ceiling openings of 101-155 x 57-84 cm. It can therefore also be used in very small hatches. The steps are made of lacquered beech wood. The metal parts and the handrail made of high-quality PVC are available in black, grey and white. The horizontal struts of the railing are made of stainless steel.
Sustainable use:
Although the Helios spiral staircase requires little space, it is extremely pleasant to walk on. The steps offer sufficient tread space and make it possible to get up and down safely with a safe step. The stable railing additionally secures the stairs from the outside.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 93-147 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 steps up to 305.5 cm, 14 steps up to 329 cm, 15 steps up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Ceiling opening | 101-155 x 57-84 cm |
| Slope height per step | 19.0 – 23.5 cm |
| Depth of performance | 15 – 23 cm |
| Rotation angle per stage | 20° |
| Freie Durchgangsbreite | 41 – 68 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |






