SCALANT SCARVO M
Features:
- Single-storey staircases
- For heights from 216 to 552 cm
- Outer diameter available in Ø 130 cm, 160 cm, 180 cm and 225 cm
- Anti-corrosion layer for maximum rust protection
- Hot-dip galvanizing according to DIN ISO 1461
- Easy assembly with our instructions (2 people approx. 1 day)
Brand: SCALANT (EN)
Delivery time: 2-6 weeks
Price range: 1.545,00 € through 6.375,00 €
With the SCARVO M spiral staircase from the SCALANT brand made of hot-dip galvanized steel including platform(s), you can easily connect your balcony with the garden area. In addition to an attractive design, the SCARVO M scores above all with maximum functionality and quick and effortless assembly in almost any terrace situation. The steel staircase is suitable for usable heights from 216 cm and can be optionally extended to 552 cm. The SCARVO M can be set up either on the left or right . The non-slip expanded mesh of the steps reliably prevents puddles and ice formation. For even more comfort, you can choose the anthracite-colored WPC step covering.
| Scope of application | Exterior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Expanded mesh, WPC |
| Railing rods | Hot-dip galvanized steel made of anodized aluminum |
| Fastening material | Stainless steel |
| Handrail | Hot-dip galvanized steel made of anodized aluminum |
| Farbe Konstruktion | Galvanized |
| Durchmesser | 130 cm, 160 cm, 180 cm, 225 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 552 cm |
| Podest | Dreieck, Viereck (Eckeinbau) |
| Dimensions of the platform | 67 x 67 cm, 82 x 82 cm, 95 x 95 cm, 118 x 118 cm |
| Ceiling opening | Min. 135 x 135 cm, Min. 165 x 165 cm, Min. 185 x 185 cm, Min. 230 x 230 cm |
| Slope height per step | 18 – 23 cm |
| Depth of performance | 25 cm (at 130 cm), 28 cm (at 160 cm), 30 cm (at 180 cm), 28 cm (at 225 cm) |
| Stufenbreite | 110 cm, 65 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 100 cm, 55 cm, 70 cm, 80 cm |
| Load capacity | 200 Kg per step |









