LUNA
- Flexibly adaptable spiral staircase with steps made of solid beech wood
- To adapt the staircase to your ceiling opening, simply shorten steps and
- Merge and conceal the interface with metal strip
- Suitable for ceiling hatches from 101-155 x 57-84 cm
- Powder-coated metal parts and PVC handrail available in black, gray or white
- Maximum floor height: 352.5 cm
Brand: Minka
Delivery time: 3-4 weeks
Price range: 1.350,00 € through 1.750,00 €
Description:
The Luna spiral staircase is a particularly flexible and space-saving model from Minka. It has an innovative system where you can cut the steps to the desired length yourself. Thanks to the metal slides, the split steps remain stable and the interface is no longer visible. Thus, the staircase skilfully combines flexibility, load-bearing capacity and design.
Flexible Design:
Thanks to the flexibly adjustable steps, the Luna spiral staircase fits into ceiling openings with a minimum of 101×57 to a maximum of 155×84 cm. The spindle tube, the strips on the steps and the railing rods are made of powder-coated steel. For all metal parts and the plastic handrail, the colors black, gray and white are available. The steps are made of beech wood and covered with a high-quality lacquer.
Sustainable use:
The railing of the Luna with closely spaced vertical rods offers maximum safety when climbing stairs. The handrail made of high-quality PVC also provides the necessary grip when stopping. In combination with the steps made of European solid wood, the Luna spiral staircase is a model that is perfect for safe and long-term use.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Execution | Left and right coiled |
| Fastening | Ceiling |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC in black, grey or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 93-147 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 steps up to 305.5 cm, 14 steps up to 329 cm, 15 steps up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Ceiling opening | 1010-1550 x 570-840 mm |
| Slope height per step | 19.0 – 23.5 cm |
| Depth of performance | 150 – 230 mm |
| Rotation angle per stage | 20° |
| Freie Durchgangsbreite | 41 – 68 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |






