LUNA
- Fleksibelt tilpasningsdygtig spiraltrappe med trin lavet af massivt bøgetræ
- For at tilpasse trappen til din loftsåbning, skal du blot forkorte trinene og
- Sammenfletter og skjul grænsefladen med metalstrimmel
- Velegnet til loftsluger fra 101-155 x 57-84 cm
- Pulverlakerede metaldele og PVC-gelænder fås i sort, grå eller hvid
- Maksimal gulvhøjde: 352,5 cm
Brand: Minka
Leveringstid: 3-4 uger
Prisinterval: 1.350,00 € til 1.750,00 €
Beskrivelse:
Luna spiraltrappen er en særligt fleksibel og pladsbesparende model fra Minka. Den har et innovativt system, hvor du selv kan skære trinene til den ønskede længde. Takket være metalskinnerne forbliver split-trinene stabile, og grænsefladen er ikke længere synlig. Dermed kombinerer trappen dygtigt fleksibilitet, bæreevne og design.
Fleksibelt design:
Takket være de fleksibelt justerbare trin passer Luna-spiraltrappen ind i loftsåbninger med minimum 101×57 til maksimalt 155×84 cm. Spindelrøret, strimlerne på trinene og rækværkstængerne er lavet af pulverlakeret stål. For alle metaldele og det plastiske gelænder findes farverne sort, grå og hvid. Trinene er lavet af bøgetræ og dækket med en lak af høj kvalitet.
Bæredygtig anvendelse:
Gelænderet på Luna med tæt placerede lodrette stænger giver maksimal sikkerhed ved trappeopstigning. Gelænderet, lavet af højkvalitets PVC, giver også det nødvendige greb ved standsning. I kombination med trinene lavet af europæisk massivt træ er Luna spiraltrappen en model, der er perfekt til sikker og langvarig brug.
| Anvendelsesområde | Interiør |
|---|---|
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Fastgørelse | Loft |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Gelænder | PVC i sort, grå eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 93-147 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 trin op til 305,5 cm, 14 trin op til 329 cm, 15 trin op til 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Loftsåbning | 1010-1550 x 570-840 mm |
| Hældningshøjde pr. trin | 19,0 – 23,5 cm |
| Dybde af optræden | 150 – 230 mm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 20° |
| Freie Durchgangsbreite | 41 – 68 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |






