LUNA
- Flexibelt anpassningsbar spiraltrappa med trappsteg av massivt bokträ
- För att anpassa trappan efter taköppningen, förkorta helt enkelt trappstegen och
- Slå ihop och dölj gränssnittet med metallremsa
- Lämplig för takluckor från 101–155 x 57–84 cm
- Pulverlackerade metalldelar och PVC-räcke finns i svart, grått eller vitt
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka
Leveranstid: 3–4 veckor
Prisintervall: 1.350,00 € till 1.750,00 €
Beskrivning:
Luna spiraltrappa är en särskilt flexibel och platsbesparande modell från Minka. Den har ett innovativt system där du själv kan kapa stegen till önskad längd. Tack vare metallsliderna förblir de splittrade stegen stabila och gränssnittet är inte längre synligt. Trappan kombinerar därmed skickligt flexibilitet, bärförmåga och design.
Flexibel design:
Tack vare de flexibla justerbara trappstegen passar Luna spiraltrappa in i taköppningar med ett minimum på 101×57 till maximalt 155×84 cm. Spindelröret, remsorna på trappstegen och räckesstängerna är tillverkade av pulverlackerat stål. För alla metalldelar och plasträcket finns färgerna svart, grått och vitt tillgängliga. Trappstegen är gjorda av bokträ och täckta med högkvalitativ lack.
Hållbar användning:
Luna-räcket med tätt placerade vertikala stänger ger maximal säkerhet vid trappuppförande. Ledstången av högkvalitativ PVC ger också nödvändigt grepp vid stanna. I kombination med trappstegen av europeiskt massivt trä är Luna spiraltrappa en modell som är perfekt för säker och långsiktig användning.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC i svart, grått eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 93-147 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 steg upp till 305,5 cm, 14 steg upp till 329 cm, 15 steg upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Djup i framförandet | 150 – 230 mm |
| Rotationsvinkel per steg | 20° |
| Freie Durchgangsbreite | 41 – 68 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |






