FUSION
Egenskaper:
- Unika steg med en kombination av trä och metall
- Trappsteg kan monteras antingen med metallsidan nedåt eller uppåt
- Ett brett utbud av trävarianter: bok, ek, valnöt och vit
- Metalldelar pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Räcken med rostfria stålband i nedre band och räcken gjorda av behagligt PVC
- Finns i tre diametrar: 120, 140 och 160 cm
- Maximal golvhöjd: 2951 mm
Golvhöjd: upp till 295 cm som standard, med höjdökningar upp till 340,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 2.600,00 € till 3.800,00 €
Beskrivning:
Fusion är en spiraltrappa med mycket speciella trappstegen: de är gjorda av halvmassivt trä och halvt pulverlackerat stål. Trappstegen kan monteras antingen med metallsidan eller med träsidan uppåt. Beroende på vilken yta du föredrar för ditt hem har du individuella designalternativ med Fusion spiraltrappa.
Flexibel design:
Det finns ett flexibelt val, inte bara vad gäller installation, utan även vad gäller färg. Fusion finns i fyra olika trävarianter och tre olika metallfärger. Så du kan sätta ihop din favoritfärgkombination av bok, ek, valnöt och vitt samt svart, grått och vitt.
Men du kan också anpassa Fusions spiraltrappa i storlek. Här kan du välja mellan diametrar på 120, 140 och 160 cm.
Hållbar användning:
De massiva trästegen, tillsammans med stålfästena, skapar en extremt robust mönsteryta. Tack vare lackning eller pulverlackering av materialen behöver du inte oroa dig för repor med Fusion spiraltrappa. Räcket med rostfria ribbor i nedre band och räcket av högkvalitativ plast säkerställer ett bekvämt grepp och nödvändig säkerhet vid trappsteg.
| Vikt | 160 kg |
|---|---|
| Tillämpningsområde | Interiör |
| Fästning | Tak |
| Material Stufen | Bok, Bok – Valnöt, Bok – Vit, Oak |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | PVC grå, svart eller vit |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 295 cm, 13 steg + plattform upp till 318 cm, 14 steg + plattform upp till 340,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 340,5 cm |
| Djup i framförandet | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29°, 25°, 22° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4,0 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |






