FUSION
Features:
- Unique steps with a combination of wood and metal
- Steps can be mounted either with metal side down or up
- A wide range of wood variants: beech, oak, walnut and white
- Metal parts powder-coated in black, grey or white
- Railings with stainless steel lower chords and railings made of pleasant PVC
- Available in three diameters: 120, 140 and 160 cm
- Maximum floor height: 2951 mm
Floor height: up to 295 cm as standard, with height extensions up to 340.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 2.600,00 € through 3.800,00 €
Description:
The Fusion is a spiral staircase with very special steps: they are made of half solid wood and half of powder-coated steel. The steps can be mounted either with the metal side or with the wooden side up. Depending on which surface you prefer for your home, you have individual design options with the Fusion spiral staircase.
Flexible Design:
There is a flexible choice not only in terms of installation, but also in terms of colour. The Fusion is available with four different wood variants and three different metal colors. So you can put together your favourite colour combination from beech, oak, walnut and white as well as black, grey and white.
But you can also personalize the Fusion spiral staircase in terms of size. Here you can choose from diameters of 120, 140 and 160 cm.
Sustainable use:
The solid wood steps, together with the steel attachments, create an extremely robust tread surface. Thanks to the varnishing or powder coating of the materials, you don’t have to worry about scratches with the Fusion spiral staircase. The railing with stainless steel lower chords and the handrail made of high-quality plastic ensure a comfortable grip and the necessary safety when climbing stairs.
| Weight | 160 kg |
|---|---|
| Scope of application | Interior |
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut, Beech – White, Oak |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 295 cm, 13 steps + platform up to 318 cm, 14 steps + platform up to 340.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 340,5 cm |
| Ceiling opening | 125 x 125 cm, 145 x 140 cm, 165 x 160 cm |
| Slope height per step | 18.2 – 22.7 cm |
| Depth of performance | 21.0 cm, 23.6 cm, 24.4 cm |
| Rotation angle per stage | 29°, 25°, 22° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4.0 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |






