FUSION
Egenskaber:
- Unikke trin med en kombination af træ og metal
- Trin kan monteres enten med metalsiden nedad eller opad
- Et bredt udvalg af trævarianter: bøg, eg, valnød og hvid
- Metaldele pulverlakeret i sort, grå eller hvid
- Gelændere med nederste aksebånd i rustfrit stål og gelændere lavet af behageligt PVC
- Fås i tre diametre: 120, 140 og 160 cm
- Maksimal gulvhøjde: 2951 mm
Gulvhøjde: op til 295 cm som standard, med højdeudvidelser op til 340,5 cm
Mærke: Minka (AT)
Leveringstid: 2-3 uger
Prisinterval: 2.600,00 € til 3.800,00 €
Beskrivelse:
Fusionen er en spiraltrappe med meget specielle trin: de er lavet af halvt massivt træ og halvt pulverlakeret stål. Trinene kan monteres enten med metalsiden eller med træsiden opad. Afhængigt af hvilken overflade du foretrækker til dit hjem, har du individuelle designmuligheder med Fusion spiraltrappen.
Fleksibelt design:
Der er et fleksibelt valg, ikke kun hvad angår installation, men også i forhold til farve. Fusion fås med fire forskellige trævarianter og tre forskellige metalfarver. Så du kan sammensætte din yndlingsfarvekombination af bøg, eg, valnød og hvid samt sort, grå og hvid.
Men du kan også personliggøre Fusion spiraltrappen i størrelse. Her kan du vælge mellem diametre på 120, 140 og 160 cm.
Bæredygtig anvendelse:
De massive trætrin sammen med stålbeslagene skaber en ekstremt robust mønsterflade. Takket være lak eller pulverlakering af materialerne behøver du ikke bekymre dig om ridser med Fusion spiraltrappen. Gelænderet med nederste ribber i rustfrit stål og håndlisten af højkvalitetsplastik sikrer et behageligt greb og nødvendig sikkerhed ved trappeopstigning.
| Vægt | 160 kg |
|---|---|
| Anvendelsesområde | Interiør |
| Fastgørelse | Loft |
| Henrettelse | Venstre og højre coiled |
| Material Stufen | Bøg, Bøg – Hvid, Bøg – Valnød, Eg |
| Rækværkstænger | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Spindelrør | Pulverlakeret stål i grå, sort eller hvid |
| Lavere akkorder | Rustfrit stål |
| Gelænder | PVC grå, sort eller hvid |
| Farbe Konstruktion | Grå, Hvid, Sort |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 trin + platform op til 295 cm, 13 trin + platform op til 318 cm, 14 trin + platform op til 340,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 340,5 cm |
| Loftsåbning | 125 x 125 cm, 145 x 140 cm, 165 x 160 cm |
| Hældningshøjde pr. trin | 18,2 – 22,7 cm |
| Dybde af optræden | 21,0 cm, 23,6 cm, 24,4 cm |
| Rotationsvinkel pr. trin | 29°, 25°, 22° |
| Perronbredde | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Trinstyrke | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Håndtagsdiameter | 4,0 cm |
| Rækværksstangens diameter | 2,2 cm |
| Gelænderhøjde | 100 cm |
| Lastekapacitet | 800 kg / trappe 200 kg / trin |






