SCALANT SCARVO M
Egenskaper:
- Enplanstrappor
- För höjder från 216 till 552 cm
- Ytterdiameter tillgänglig i Ø 130 cm, 160 cm, 180 cm och 225 cm
- Korrosionsskydd för maximalt rostskydd
- Varmförzinkning enligt DIN ISO 1461
- Enkel montering med våra instruktioner (2 personer cirka 1 dag)
Varumärke: SCALANT (EN)
Leveranstid: 2–6 veckor
Prisintervall: 1.545,00 € till 6.375,00 €
Med SCARVO M-spiraltrappan från SCALANT-märket, gjord av varmgalvaniserat stål inklusive plattformar, kan du enkelt koppla din balkong till trädgårdsområdet. Förutom en attraktiv design utmärker sig SCARVO M framför allt med maximal funktionalitet och snabb och enkel montering i nästan alla terrasser. Ståltrappan är lämplig för användbara höjder från 216 cm och kan valfritt förlängas till 552 cm. SCARVO M kan ställas upp antingen till vänster eller höger . Det halkfria expanderade nätet i trappstegen förhindrar pålitligt pölar och isbildning. För ännu mer komfort kan du välja det antracitfärgade WPC-trappskyddet .
| Tillämpningsområde | Exteriör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Expanderat nät, WPC |
| Räckesstänger | Varmgalvaniserat stål tillverkat av anodiserat aluminium |
| Fästmaterial | Rostfritt stål |
| Ledstång | Varmgalvaniserat stål tillverkat av anodiserat aluminium |
| Farbe Konstruktion | Förzinkad |
| Durchmesser | 130 cm, 160 cm, 180 cm, 225 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 552 cm |
| Podest | Dreieck, Viereck (Eckeinbau) |
| Plattformens dimensioner | 67 x 67 cm, 82 x 82 cm, 95 x 95 cm, 118 x 118 cm |
| Taköppning | Min. 135 x 135 cm, Min. 165 x 165 cm, Min. 185 x 185 cm, Min. 230 x 230 cm |
| Lutningshöjd per steg | 18 – 23 cm |
| Djup i framförandet | 25 cm (vid 130 cm), 28 cm (vid 160 cm), 30 cm (vid 180 cm), 28 cm (vid 225 cm) |
| Stufenbreite | 110 cm, 65 cm, 80 cm, 90 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 100 cm, 55 cm, 70 cm, 80 cm |
| Lastkapacitet | 200 kg per steg |









