HELIOS
- Flexibla förkortade steg gjorda av massiv bokträ
- Pulverlackerade metallremsor håller ihop anpassade steg och döljer gränssnittet
- Lämplig för taköppningar med en längd på 101–155 cm och bredd på 57–84 cm
- Metalldelar pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Rostfria stålsnedsaxkor, räcke av högkvalitativ PVC
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 1.350,00 € till 1.750,00 €
Beskrivning:
Du har lite utrymme att ta dig till nästa våning och standardmåtten på många trappor passar helt enkelt inte? Det är inte längre ett problem! För med Helios spiraltrappa från Minka kan du själv kapa trappstegen till önskad längd. Med hjälp av pulverlackerade metallremsor fästs delstegen vid varandra och gränssnittet döljs skickligt samtidigt.
Flexibel design:
Tack vare möjligheten att flexibelt skära trappstegen är Helios spiraltrappa lämplig för taköppningar på 101–155 x 57–84 cm. Den kan därför också användas i mycket små luckor. Trappstegen är gjorda av lackerad bokträ. Metalldelarna och ledräcket är tillverkade av högkvalitativ PVC finns i svart, grått och vitt. De horisontella stag i räcket är gjorda av rostfritt stål.
Hållbar användning:
Även om Helios spiraltrappa kräver lite plats är den mycket behaglig att gå på. Trappstegen ger tillräckligt med tramputrymme och gör det möjligt att ta sig upp och ner säkert med ett säkert steg. Det stabila räcket säkrar dessutom trappan från utsidan.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | PVC grå, svart eller vit |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 93-147 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 13 steg upp till 305,5 cm, 14 steg upp till 329 cm, 15 steg upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Djup i framförandet | 15 – 23 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 20° |
| Freie Durchgangsbreite | 41 – 68 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |






