SPINO SMART
Egenskaper:
- Slagande metallspiraltrappa för inomhusbruk
- Tack vare solida ståltrappsteg är den särskilt lämplig för industriella bostadsutrymmen
- Räcke med rostfria stålsaxband och handräcke av högkvalitativ PVC
- Pulverlackerad i svart, grått eller vitt
- Tre olika diametrar finns tillgängliga: 120, 140 och 160 cm
- Maximal golvhöjd: 305,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2-3 veckor
Prisintervall: 1.650,00 € till 2.450,00 €
Beskrivning:
Slående, men elegant – Spino Smarts spiraltrappa i stål kombinerar skickligt solida ståltrappsteg med ett elegant räcke i nedre kord. Spino Smart passar särskilt perfekt in i industriella bostadsmiljöer, men den kompletterar också olika andra inredningsstilar.
Flexibel design:
Spino Smarts spiraltrappa kan pulverlackeras i tre olika färger. Om du föredrar ett slående utseende kan du välja starkt svart. Å andra sidan är de gråvita färgalternativen något mer diskreta. Den senare smälter särskilt elegant och enkelt in i rummet. Spino Smart erbjuder också ett val av storlekar: den finns i diametrar på 120, 140 och 160 cm.
Hållbar användning:
Eftersom Spino Smart är tillverkad av extremt högkvalitativa material övertygar den med hög slitstyrka och lång livslängd. De robusta ståltrapporna säkerställer att du kan ta dig upp och ner säkert. Ledstången av PVC ligger bekvämt i handen och ger extra stöd vid trappuppförande.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Material Stufen | Stål |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Lägre ackord | Rostfritt stål |
| Ledstång | PVC grå, svart eller vit |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg + plattform upp till 305,5 cm, 13 steg + plattform upp till 329 cm, 14 steg + plattform upp till 352,5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Djup i framförandet | 19,6 cm, 21,3 cm, 22,3 cm |
| Rotationsvinkel per steg | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Plattformsbredd | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |
Teknisk dokumentation
Konfigurationen_Rondo Spino_120
Konfigurationen_Rondo Spino_140
Monteringsvideo






