SPINO SMART
Features:
- Striking metal spiral staircase for indoor use
- Thanks to solid steel steps, it is particularly suitable for industrial-style living spaces
- Railing with stainless steel lower chords and handrail made of high-quality PVC
- Powder-coated in black, grey or white
- Three different diameters available: 120, 140 and 160 cm
- Maximum floor height: 305.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 1.650,00 € through 2.450,00 €
Description:
Striking, but elegant – the Spino Smart steel spiral staircase skilfully combines solid steel steps with an elegant lower chord railing. The Spino Smart fits perfectly into industrial-style living spaces in particular, but it also complements various other furnishing styles.
Flexible Design:
The Spino Smart spiral staircase can be powder-coated in three different colours. If you prefer a striking look, you can go for strong black. On the other hand, the gray and white color options are somewhat more discreet. The latter blends particularly elegantly and simply into the room. The Spino Smart also offers a choice of sizes: it is available in diameters of 120, 140 and 160 cm.
Sustainable use:
Since the Spino Smart is made of extremely high-quality materials, it convinces with high wear resistance and a long service life. The sturdy steel steps ensure that you can get up and down safely. The handrail made of PVC lies comfortably in the hand and provides additional support when climbing stairs.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Steel |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Lower chords | Stainless Steel |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 305.5 cm, 13 steps + platform up to 329 cm, 14 steps + platform up to 352.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 352,5 cm |
| Ceiling opening | 130 x 130 cm, 150 x 150 cm, 170 x 170 cm |
| Slope height per step | 190-235 mm |
| Depth of performance | 19.6 cm, 21.3 cm, 22.3 cm |
| Rotation angle per stage | 29,6°, 25°, 21,9° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 3 mm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |
Technical documentation
Konfigurationen_Rondo Spino_120
Konfigurationen_Rondo Spino_140
Assembly Video






