SWITCH
Features:
- Exceptional spiral staircase made of wood and steel
- Flexible design options thanks to reversible steps
- Wide range of wood variants: beech, oak, stained beech to walnut and stained white
- Steel parts and PVC handrail in black, grey or white
- Three diameters available: 120, 140 and 160 cm
- Maximum floor height: 2951 mm
Floor height: up to 295 cm as standard, with height extensions up to 340.5 cm
Brand: Minka (AT)
Delivery time: 2-3 weeks
Price range: 2.600,00 € through 3.800,00 €
Description:
The Switch spiral staircase impresses with an extraordinary look with steps made of wood and steel. These can be mounted with the wooden side up or the metal side up – this gives you flexible design options, just the way you want it.
Flexible Design:
The choice of colours for the Switch spiral staircase is particularly large. The steps are available in beech, oak, stained beech to walnut and white stained beech. Together with the metallic colours black, grey and white, countless combinations can be created. When it comes to the diameter of the stairs, you can choose between 120, 140 and 160 cm.
Sustainable use:
With the vertical railing rods and the handrail made of sturdy plastic, the Switch spiral staircase is extremely safe to walk on. The powder-coated steel attachments and the varnishing of the wood ensure that the steps are safe from scratches.
| Scope of application | Interior |
|---|---|
| Fastening | Ceiling |
| Execution | Left and right coiled |
| Material Stufen | Beech, Beech – Walnut, Beech – White, Oak |
| Railing rods | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Spindle tube | Powder-coated steel in grey, black or white |
| Handrail | PVC grey, black or white |
| Farbe Konstruktion | Black, Grey, White |
| Durchmesser | 120 cm, 140 cm, 160 cm |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steps + platform up to 295 cm, 13 steps + platform up to 318 cm, 14 steps + platform up to 340.5 cm |
| Maximale Geschoßhöhe | Bis 340,5 cm |
| Ceiling opening | Min. 125 x 125 cm, Min. 145 x 140 cm, Min. 165 x 160 cm |
| Slope height per step | 18.2 – 22.7 cm |
| Depth of performance | 21.0 cm, 23.6 cm, 24.4 cm |
| Rotation angle per stage | 29°, 25°, 22° |
| Platform width | 65 cm, 75 cm, 85 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm, 80 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 48,6 cm, 58,6 cm, 68,6 cm |
| Step Strength | 3.5 cm |
| Spindle diameter | 10.8 cm |
| Handrail diameter | 4 cm |
| Railing rod diameter | 2.2 cm |
| Railing height | 100 cm |
| Load capacity | 800 kg / stairs 200 kg / step |






