SUONO SMART
Egenskaper:
- Särskilt platsbesparande spiraltrappa
- Kan installeras i taköppningar för lofttrappor
- Storleksalternativ: 120×68 cm eller 140×78 cm
- Steg av bokträ och metalldelar pulverlackerade i svart, grått eller vitt
- Robust konstruktion och ledstång av PVC säkerställer säker upp- och nedstigning
- Maximal golvhöjd: 352,5 cm
Varumärke: Minka (AT)
Leveranstid: 2–3 veckor
Prisintervall: 800,00 € till 1.300,00 €
Beskrivning:
Suono Smart är en av Minkas minsta spiraltrappor. Den stora fördelen med denna trappa är att den också kan installeras i taköppningar för lofttrappor. Detta gör den perfekt för dem som letar efter en särskilt platsbesparande lösning för att ta sig till nästa våning. Särskilt för ombyggnad av vind är Suono Smart med sitt stadiga PVC-räcke det idealiska valet.
Flexibel design:
Suono Smart finns i en diameter på 120 eller 140 cm. Beroende på storleken passar den perfekt i en taköppning på 120×68 cm eller 140×78 cm. För metalldelarna i Suono Smart kan du välja mellan pulverlack i svart, grått eller vitt. Trappstegen i bokträ ger ett naturligt utseende och ledstången av kontinuerlig PVC ligger bekvämt i handen.
Hållbar användning:
Suono Smart är perfekt som ett alternativ till lofttrappor. Trots sin smala konstruktion möjliggör den säker upp- och nedstigning tack vare det stabila spindelröret och det raka räcket av PVC. Trappstegen kommer från Europa – delarna av Suono Smart har därför inte färdats halvvägs runt jorden och kännetecknas av en god CO2-balans.
| Tillämpningsområde | Interiör |
|---|---|
| Fästning | Tak |
| Avrättning | Vänster och höger spiralad |
| Material Stufen | Bok |
| Räckesstänger | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Spindel rör | Pulverlackerat stål i grått, svart eller vitt |
| Ledstång | PVC i grått, svart eller vitt |
| Farbe Konstruktion | Grå, Svart, Vit |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 12 steg upp till 305,5 cm, 13 steg upp till 329 cm, 14 steg upp till 352,5 cm |
| Deckenöffnung | 120 x 68 cm, 140 x 78 cm |
| Lutningshöjd per steg | 190–235 mm |
| Djup i framförandet | 9,6–15,4 cm |
| Stufenbreite | 60 cm, 70 cm |
| Freie Durchgangsbreite | 50,8 cm, 60,9 cm |
| Stegstyrka | 3,5 cm |
| Spindeldiameter | 10,8 cm |
| Räckediameter | 4 cm |
| Räckesstångens diameter | 2,2 cm |
| Räckets höjd | 90 cm |
| Lastkapacitet | 800 kg / trappa 200 kg / steg |




















