d’OPERA T20 KIT – Σκάλα εξοικονόμησης χώρου ιταλικού στιλ
Το d’OPERA T20 KIT συνδυάζει τον ιταλικό σχεδιασμό, τη λειτουργικότητα και τη μέγιστη αξιοποίηση του χώρου.
Λόγω του τριγωνικού σχήματος σκαλοπατιού, το οποίο μειώνει σημαντικά τον απαιτούμενο χώρο δαπέδου, αυτή η σκάλα ταιριάζει αρμονικά ακόμη και σε πολύ μικρά δωμάτια. Η μοντέρνα, κομψή εμφάνισή τους τα καθιστά ιδανική λύση για σχεδόν κάθε κατάσταση διαβίωσης.
Η δομή
Ο φέρων οργανισμός αποτελείται από στιβαρά χαλύβδινα στοιχεία που συνδέονται μεταξύ των σκαλοπατιών με ειδικούς αποστάτες . Αυτά επιτρέπουν την ακριβή ρύθμιση της κλίσης, έτσι ώστε η σκάλα να μπορεί να προσαρμοστεί ευέλικτα σε διαφορετικές καταστάσεις εγκατάστασης.
Τα Βήματα
Τα πέλματα είναι κατασκευασμένα από χυτό χάλυβα σε χαρακτηριστικό τριγωνικό σχέδιο.
Είναι διατεταγμένα σε κατοπτρική εικόνα για να εξασφαλίζουν υψηλό επίπεδο άνεσης και ασφάλειας στο περπάτημα παρά τον συμπαγή σχεδιασμό τους.
Αυτό το ειδικό σχήμα μειώνει σχεδόν στο μισό το απαιτούμενο μήκος διαδρομής στην κάτοψη – ιδανικό για περιορισμένους χώρους και αποτελεσματικές λύσεις κάτοψης.
Το κιγκλίδωμα
Το κιγκλίδωμα του μοντέλου R2 αποτελείται από κυλινδρικούς χαλύβδινους άξονες (Ø 20 mm) που συνδέονται απευθείας στα σκαλοπάτια μέσω μεταλλικών δακτυλίων.
Αυτός ο σχεδιασμός επιτρέπει τη ρύθμιση του ύψους των αξόνων εάν αλλάξει η κλίση των σκαλοπατιών.
Η κουπαστή, κατασκευασμένη από σωληνωτό χάλυβα 42,4 mm , τοποθετείται στους άξονες μέσω ειδικών αρμών, χάρη στους οποίους προσαρμόζεται τέλεια στην κλίση και παρέχει σταθερή, ασφαλή καθοδήγηση.
| Πεδίο εφαρμογής | Εσωτερικό |
|---|---|
| Στερέωση | Οροφή |
| Εκτέλεση | Ευθεία |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 11 σκαλοπάτια για 252 cm – 279 cm, 12 σκαλοπάτια 273 cm – 299 cm, 13 σκαλοπάτια 294 cm – 322 cm, 14 σκαλοπάτια 315 cm – 345 cm |
| Deckenöffnung | 130 x 70 cm |
| Farbe Konstruktion | άσπρο, Γκρί, Μαύρο, Μπρούντζος |
| Stufenbreite | 64 cm |
| Πλάτος σκάλας | 64 εκ. |
| Βάθος απόδοσης | 24 εκ. |
| Κλίση | 210 χλστ., 215 μμ, 220 μμ, 225 χλστ., 230 μμ |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Ύψος κιγκλιδώματος | 105,8 εκ. |






