KIT d’OPERA T20 – Scară în stil italian, cu design și economisire spațiu
Kitul d’OPERA T20 combină designul italian, funcționalitatea și utilizarea maximă a spațiului.
Datorită formei triunghiulare a treptelor, care reduce semnificativ spațiul necesar la podea, această scară se potrivește armonios chiar și în camere foarte mici. Aspectul lor modern și elegant îi face o soluție ideală pentru aproape orice situație de locuit.
Structura
Structura portantă constă din elemente robuste din oțel care sunt conectate între trepte cu distanțiere speciale . Acestea permit ajustarea precisă a pantei, astfel încât scara să poată fi adaptată flexibil la diferite situații de instalare.
Treptele
Șanțurile sunt realizate din oțel turnat , într-un design triunghiular caracteristic.
Sunt aranjate în oglindă pentru a asigura un nivel ridicat de confort și siguranță la mers, în ciuda designului lor compact.
Această formă specială aproape înjumătățește lungimea necesară de alergare a planului – ideală pentru spații restrânse și soluții eficiente pentru planurile de etaj.
Balustrada
Balustrada modelului R2 constă din axe cilindrice din oțel (Ø 20 mm) care sunt atașate direct la trepte prin bucșe metalice.
Acest design permite ajustarea înălțimii axurilor dacă înclinația scărilor se schimbă.
Balustradea, realizată din oțel tubular de 42,4 mm , este montată pe axe prin articulații speciale, datorită cărora se adaptează perfect la pantă și oferă o ghidare stabilă și sigură.
| Domeniu de aplicare | Interior |
|---|---|
| Fixare | Tavan |
| Execuție | Drept |
| Geschoßhöhe / Anzahl Stufen | 11 trepte pentru 252 cm – 279 cm, 12 trepte: 273 cm – 299 cm, 13 trepte 294 cm – 322 cm, 14 trepte 315 cm – 345 cm |
| Deckenöffnung | 130 x 70 cm |
| Farbe Konstruktion | Alb, Bronz, Grey, Negru |
| Stufenbreite | 64 cm |
| Lățimea scărilor | 64 cm |
| Adâncimea performanței | 24 cm |
| Panta | 210 mm, 215 mm, 220 mm, 225 mm, 230 mm |
| Freie Durchgangsbreite | 60 cm |
| Înălțimea balustrada | 105,8 cm |






